CGTN

Buraya gelin, kayak pistinde ya da buz pateni alanında işinizi yapın ve bir ya da iki madalya kazanın ve biz de, yemekler, Olimpiyat Köyü’ndeki yatağınızdan ya da gelecek yıl nasıl antrenman yapacağınızdan tutun yaptığınız her türlü konuşmanızı dinleyeceğiz. Ne olursa olsun dinliyor olacağız. 

Bu senaryonun bir casusluk romanından ya da 007’de bir bölümden bir şey olduğunu düşünüyorsanız,  Hollanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) siyasetçiler 2022 Beijing Kış Olimpiyatları konusunda senaryo yazdığında şaşıracaksınız. Son günlerde Hollandalı sporculara, “Çin’in benzeri görülmemiş casusluk faaliyetlerinden kaçınmak için” telefonlarını ve bilgisayarlarını evde bırakmalarının tavsiye edildiği bildirildi. Birleşik Krallık takımı, Çin’e götürmeleri için oyunculara geçici telefonlar aldı. ABD’li Senatör Marco Rubio, ABD Başkanı Joe Biden’a yönetimin Amerikalı sporcuların “Beijing’in gözetimi ve manipülasyonundan yeterince korunmasını” sağlamak için gösterdiği çabalarını soran bir mektup bile gönderdi. 

Kendilerini hayali tehditlerden korumak için bu tür bir paranoyak koşuşturması, bu yıl düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın kontrolden çıkmış siyasallaştırılmasının kaçınılmaz sonucudur. Uzunca bir süredir birçok Batılı siyasetçi, kasten Kış olimpiyatlarına bağlayarak Çin’in insan hakları siciline saldırmaktadır. Rubio ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi gibi siyasetçiler, özellikle Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “insan hakları ihlallerine” atıfta bulunarak, olimpiyat etkinliğinin “boykot” edilmesi çağrısında bulundu. 

BİRÇOK BATILI SİYASETÇİ ASILSIZ AÇIKLAMALAR YAPIYOR

Çin’in büyük kötü adam gibi göstermek “Oyunları” gerçek anlamından saptırıyor. Her ülkede istihbarat çalışması vardır. Bu yönetim ve uluslararası ilişkilerin vazgeçilmez bir unsurudur. Çin gibi güçlü bir ülke bilgi toplamak için kesinlikle kendi ağına sahiptir. Ancak istihbarat çalışması, ayrım gözetmeksizin insanları hedef almaz ya da her şeye ağ atmaz. Hiç kimse Çin’in sporcuları hedef aldığına dair kanıt sunmadı. Kitlesel gözetlemeye dair de bir kanıt ortaya çıkmadı. Ortaya konan hiçbir şey Çin’in suçlandığı türden bir suç davranışını akla getirmiyor. 

Bu ülkelerdeki siyasetçiler, ilk saldırıyı yaparak sporcularını “korumaya” çalışarak, Çin’e karşı derin güvensizlik sergilediler. Onların yanılgıları, son zamanlarda Batı’da Çin karşıtı duyguların neredeyse tamamının merkezinde yer alıyor. Batı ittifakı, farklı siyasi ideolojiler, gerçekçi çıkarlar ve bireysel arayışlar tarafından giderek daha fazla parçalandığı için biri, onları bir araya getirme girişiminde bir düşman olarak yorumlanıyor. Çin, büyük, korkutucu ve birleşik bir güçle karşı konulması gereken bir birleştirici ülke halini aldı. İnsanları birleştirmesi ve barışın habercisi olması gereken Olimpiyatlarda, düşmanlık ve bölünme duygusunun korunması en son ihtiyaç duyulan durumdur. 

DÜNYANIN DRAMA İHTİYACI YOK

Bu kesinlikle sporcuların ihtiyacı olan en son şeydir. Bir salgın sırasında seyahat etmek, yabancı bir ülkeye alışmak ve daha sonra yarışmak zaten yeterince zor bir durumdur. Şimdi siyasetçileri onları, haftalarca bir casusluk filminin aktörleri olacağına ve her fırsatta dikkatli olmaları gerektiğine ikna etmeye çalışıyorlar. Sporcuların, Olimpiyatların ve dünyanın böyle bir drama ihtiyacı yoktur. Çin Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapıyor, ancak sporcular asıl karakterler ve odak noktalarıdır. Odak noktası bu spor etkinliğinin siyasallaştırılması olmamalıdır. 

Çin karşıtı Batılı siyasetçilerin gerçekten bazı şeyler konusunda paranoyak olmayı durdurması gerekiyor. Onların hayal kapasiteleri, tüm insanlığın “kurtarıcısı” olabileceklerini düşündükleri zaman onların zaten başlarını yeterince belaya soktu. Onların hayal kapasiteleri, kendi halklarını diğer ülkelerin halklarına karşı birer birer düşman haline getirdi. Halüsinasyon görmeyi bırakmanın ve dünyayı gerçekte olduğu gibi görmenin zamanı geldi: Kurgu yazarak değil, gerçek spor etkinlikleriyle Olimpiyat Oyunları’na hazırlanıyoruz. Ve kurgu konusunda bir yarışma olsa bile, tüm bu 007 casusluk örgüsü korkunç bir senaryo oluşturuyor.