Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Beştepe’de ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, “Ben konuşmamda Yunanistan’ı itham edici bir söylemde bulunmadım  ama Dendias kabul edilemez ithamlarda bulundu.” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“Türkiye ve Yunanistan arasında diyalog kanallarının canlandırılmasını olumlu buluyoruz. Bu toplantıları son derece samimi bir atmosferde gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyuyorum. Sorunların iki komşu ve müttefik arasında diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz.

Ege’de görüş ayrılıklarımız var. Biz Doğu Akdeniz’de hakça paylaşımdan yana olduk. Ay sonunda Cenevre’de Kıbrıs konulu gayriresmi 5+BM toplantısı gerçekleşecek. Bugün Niko’yla da ay sonunda Cenevre’de buluşmak üzere teyitleştik. Herkesin bu toplantıya açık fikirlerle gelmesi önemli. Ticari ve ekonomik ilişkilerimize iki komşu ülke olarak önem veriyoruz. Uçak seferlerinin başlamasını da önemli buluyoruz ama aynı zamanda sınır kapılarının da açılması ticaret bakımından önemlidir.

Terörle mücadele konusunu da samimi bir şekilde ele aldık. Özellikle FETÖ, PKK, PYD, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelemizde daha etkin bir iş birliği görmek arzumuzdur.

Yasa dışı göç konusu hem Türkiye’yi hem Yunanistan’ı hem de Avrupa Birliği’ni (AB) ilgilendiren bir sorun. 18 Mart mutabakatının güncellenmesi konusunda AB ile görüşüyoruz.

Bizim karşılıklı ziyaretlerimizden sonra liderlerimizin de bir araya gelmesini arzu ediyoruz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda son derece olumlu olduğunu söylüyoruz. İlişkilerimizi daha iyiye götürme bakımından ve aramızdaki anlaşmazlıkların çatışma yoluyla değil, diyalog yoluyla çözülmesi için başlattığımız bu ziyareti olumlu buluyoruz.

DENDİAS: YUNANİSTAN, TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYOR

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın açıklamalarından satır başları ise şöyle:

“Sayın Erdoğan’a ve eski dostum sana teşekkür etmek istiyorum. Sayın Başbakanımızın bütün Müslüman aleminin Ramazan Ayı’nı kutladığı mesajını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin açık ve samimi bir ortamda son derece verimli olduğunu söyleyebilirim. Uzlaşamadığımız bütün konuları masaya yatırma fırsatı bulduk. İki ülke arasında iletişim kanallarının açık tutulması gerekli. İstikşafi görüşmelerin başlamasının, iki ülkenin bakanları arasında siyasi görüşmelerin başlamasını memnuniyetle karşılıyorum. Bugün birçok ikili konuya değindik.

Biz Türkiye ile pozitif bir gündem oluşturabileceğimize inanıyoruz. Aramızdaki ekonomik iş birliğini de geliştirerek, Türk-Yunan ilişkilerindeki mevcut havayı iyi yönde geliştirebiliriz. Kışkırtıcı söylem ve eylemlerden uzak durmamız gerekiyor.

Yunanistan, Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor. Komşu ülkeler olarak AB ailesinin bir parçası olmuş Türkiye’den çok fazla şey kazanabiliriz. Türk halkının çoğunluğu ülkesinin AB’ye girmesini destekliyor. Biz bu konuda yapıcı bir tutum takındık ancak AB ilke ve değerlerine saygı duymak gerekir. Bu da bütün üye ülkelerin egemenlik haklarına saygı duymaktan geçer. Bu çerçevede AB ikili bir yaklaşım benimsedi. Önlem alma ihtimali AB Konseyi’nin her zaman masasında bulunuyor. Eğer Türkiye bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse önlem ihtimalleri tekrar gündeme gelecektir.

Her iki ülke de uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) çerçevesinde toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının korunarak sorunların çözümünden yana. Miçotakis hükümetinin görüşü bu şekildedir ve ben bu görüşü Ankara’da ifade etme fırsatı buldum.”

ÇAVUŞOĞLU: DENDİAS KABUL EDİLEMEZ İTHAMLARDA BULUNDU

Dendias’ın açıklamalarından sonra söz alan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Ben konuşmamda Yunanistan’ı itham edici bir söylemde bulunmadım  ama Dendias kabul edilemez ithamlarda bulundu. Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi. Bunu kabul etmemiz mümkün değil.”