Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki terör örgütü IŞİD (DEAŞ) karşıtı uluslararası koalisyonunun bakanlar toplantısına katıldı.

Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Fas’ın Marakeş kentinde 76 devlet ve uluslararası kurumun katılımıyla düzenlenen toplantıya ilişkin, “Ülkemizin DEAŞ dâhil tüm terör örgütleriyle kararlı mücadelesini anlattık.” ifadelerini kullandı.

PKK/YPG gibi terör örgütleri aracılığıyla IŞİD’le mücadele edilemeyeceğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “PKK/YPG gibi terör örgütleri eliyle DEAŞ’la mücadelenin başarılı olamayacağını bir kez daha vurguladık.” ifadelerine yer verdi.

Marakeş kenti, Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ortak davetiyle düzenlenen terör örgütü IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun bakanları toplantısına ev sahipliği yapıyor.

ABD öncülüğünde 2014’te kurulan IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun bünyesinde, Benin’in eklenmesiyle 85 ülke ile dünyanın çeşitli bölgelerine ait uluslararası kuruluş bulunuyor.