Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Manavgat Afet ve Acil Durum (AFAD) Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Manavgat’ta 6 uçak, 2 insansız hava aracı (İHA), 2’si yönetim 17 helikopter, 1878 araç ve 6 bin 500’den fazla personelle çalışmayı sürdürdük.

Azerbaycan’dan yarın sabah 1 uçak ve içerisindeki 10 personel ile 40 itfaiye aracıyla da 150 personel karadan ülkemize gelecekler.

Özel şirketten bulup da kiraladığımız 4 uçak Isparta Havalimanı’na indi. Bir şirketimizin, İsrail’deki bir şirketten kiraladığı 2 uçak da yarın ülkemize gelecek. Uçuş izinleriyle ilgili tüm işlemleri tamamladık.

Pakistan, Polonya, Gürcistan, Kazakistan, Bosna Hersek, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve Japonya’dan bazı yardım teklifleri geldi.”

BAKAN KURUM: “708 VATANDAŞIMIZIN TEDAVİLERİ TAMAMLANDI”

Bakan Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Yangında doğrudan etkilenen 722 vatandaşımız yaralıydı, 708’inin tedavileri tamamlandı.

Yangında evi zarar gören 912 kişiye yaklaşık 13 milyon lira nakdi yardım yapıldı. Günde ortalama 14 bin vatandaşımıza yemek dağıtılıyor. Şu ana kadar bölgemize gelen nakdi yardım 47,5 milyon lira.

Konutları 3+1, 2+1, altında deposuyla, müştemilatıyla, ahırıyla projelendiriyoruz. Yöresel mimariye uygun şekilde konutlarımızı hazırlıyoruz.

93 aileye konteynerlerini sahada kurduk. Bunun dışında da 20 mahallemizde wc-duş sistemini kurmak suretiyle ihtiyaçları karşılayacak adımlarımızı attık.

Mahallelerimizin hepsinin altyapısına da yangın hidrantı getirmek suretiyle de olası yangınlara karşı çok daha fazla tedbir almış olacağız.

(İnşa edilecek evlere yönelik eleştiriler) O eleştirileri yapanların sahadan Antalya’dan, Manavgat’tan, Akseki’den, Alanya’dan hiçbir şekilde haberleri yok.”

KARAİSMAİLOĞLU: “BUNUN DA KISA SÜREDE ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalarından satır başları ise şöyle:

“Dünyada ender görülen afetlerden bir tanesi var şu anda. İnşallah bunun da kısa sürede üstesinden geleceğiz.”