“Halkın üstünlüğü: Xinjiang’daki başarılı uygulama” başlıklı videolu tanıtım toplantısı 22 Şubat’ta Cenevre’de düzenlendi. Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’ndeki misyonu ve Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıya 50’den fazla ülkenin BM Cenevre Ofisi’ndeki daimi temsilcileri, üst düzey diplomatları, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği yetkilileri ve medya mensupları dahil yüze yakın temsilci katıldı.

Çin Komünist Partisi Xinjiang Komitesi Sekreter Yardımcısı ve Xinjiang yerel hükümeti başkanı Erkin Tuniyaz toplantıda yaptığı konuşmada, Xinjiang yerel hükümetinin öteden beri halk merkezli gelişme düşüncesinde ısrarcı olup, bölgede yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup insanlara güzel yaşam vermeyi daima en ön planda tuttuklarını, istihdam, tedavi, eğitim, sosyal güvenlik gibi alanlarda halka yararlı olan bir dizi projeyi hayata geçirdiklerini, böylece halkın yaşamının iyileştirilmesinde atılım niteliğinde başarılar kaydettiklerini söyledi. Erkin Tuniyaz, ABD dahil Batılı ülkelerde bazı Çin karşıtı güçlerin asılsız iddialar yaratarak, Xinjiang’da istikrar ve gelişmenin genel durumunu sabote etmeye çalıştıklarına dikkat çekerek, ancak bu ülkelerin kötü niyetli çabalarının Xinjiang halkın güzel yaşamını değiştiremeyeceği gibi, Xinjiang’ın kalkınmasını da engelleyemeyeceğini vurguladı.

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu toplantıda yaptığı konuşmada, Xinjiang’a ilgi duyan herhangi bir yabancının Xinjiang’ı ziyaret etmesini olumlu karşıladıklarına dikkat çekerek, ancak “suçluluk karinesi” şeklinde soruşturmaya ve Çin’e asılsız suçlamaya karşı çıktıklarını belirtti. Kısa süre önce sona eren Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın “tüm ülkeler tek ailedir” perspektifine sahip olduğunu ve tüm dünyaya barış ve dayanışma gücü kattığını anımsatan Chen Xu, tüm tarafların gerçek anlamda çok taraflılıkta ısrarcı olması, iş birliğini güçlendirmesi, böylece güzel bir geleceği birlikte kucaklamaları gerektiğini söyledi.

Toplantıda Xinjiang’da halk merkezli olma düşüncesi doğrultusunda çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların güzel yaşama kavuşmalarına ilişkin başarılı ve duygusal uygulamalar anlatıldı.

Sıcak bir atmosfer içinde düzenlenen toplantıda, Rusya, Belarus, Venezuela, Pakistan, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Sri Lanka, Laos, Suriye, İran, Kameron gibi ülkelerden temsilciler, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın verimli geçmesinden dolayı Çin’i tebrik etti. Yabancı temsilciler, Çin’in halk merkezli olma ilkesinden hareket etmesini ve Xinjiang’da ekonomik ve toplumsal alanlarda büyük başarılar kaydetmesini takdirle değerlendirdi.