Pek çok ülkenin hükümetleri ve uzmanları, kısa süre önce yeni koronavirüsün kökeniyle ilgili araştırmalar hakkında açıklamalarda bulunarak virüsün kökeniyle ilgili araştırmaların bilimsel ve nesnel ruhla gerçekleştirilmesi gerektiğini, araştırmaların siyasallaştırılmasının gönül kazanamayacağını, ancak çok taraflı iş birliğinin güçlendirilmesiyle salgının üstesinden gelinebildiğini kaydettiler.

Laos Dışişleri Bakanlığı 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada, yeni koronavirüsün varyantının daha bulaşıcı hale gelerek mevcut aşıların etkisini zayıflattığı ve yeni bir salgın tetiklediği mevcut durumda, dünya ülkelerinin virüsün kökeniyle ilgili araştırmaların siyasallaştırılmasından kaçınmak için tüm çabalarla aşı ve ilaç geliştirme ve üretim iş birliğini teşvik etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Açıklamada, virüsün kökeniyle ilgili küresel araştırmalara nesnel, şeffaf, kapsayıcı ve saf bir bilimsel araştırma ruhunun gösterilmesi gerektiğine işaret edildi.

Daha önce birkaç ülkenin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü’ne gönderdiği mektuplarda da virüsün kökeniyle ilgili çalışmaların bilimsel bir görev olarak siyasallaştırılmaması gerektiğine değinildi.

Kamboçya-Çin İlişkileri Geliştirme Derneği Başkanı Chea Munyrith, kısa süre önce Xinhua Haber Ajansı’na verdiği yazılı röportajda, yeni koronavirüsün kökeniyle ilgili araştırmaların siyasallaştırılmasını kararlılıkla reddederek küresel salgınla mücadele ve virüsün kökeniyle ilgili araştırmaların doğru bir yönde ilerlemesini desteklediklerini ifade etti.

Çin’in salgınla mücadele konusunda diğer ülkelere elverişli bir örnek oluşturduğuna dikkat çeken Chea Munyrith, ancak bazı Batılı ülkelerin kendileri salgınla mücadelede sıkıntıya uğradıktan sonra, olumsuz etkileri örtmek ve halkın hoşnutsuzluğunu başka yönlere kaydırmak için gerçekleri hiçe sayarak Çin’e iftira attığını dile getirdi.

Virüsün kökeniyle ilgili araştırmaların siyasallaştırılmasına karşı olduklarını belirten Singapur’un Birleşmiş Milletler eski daimi temsilcisi ve Singapur Ulusal Üniversitesi Asya Araştırmaları Enstitüsü’nün seçkin bir akademisyeni olan Kishore Mahbubani, DSÖ’nün virüsün kökeniyle küresel araştırmaları uygulaması ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) de DSÖ uzmanlarının ülkesinde araştırma yapmasına izin vermesi gerektiğini vurguladı.

Ermeni Siyasi ve Ekonomik Strateji Araştırma Merkezi direktörü Benjamin Poghosyan, kısa süre önce Ermeni ana akım medyası “Golos Armenii” (Ermenistan’ın Sesi) internet sitesinde, ABD ve diğer birkaç Batılı ülkenin bilimsel gerçekleri görmezden gelerek siyasi yöntemlerle virüsün kökeniyle ilgili araştırmaları manipüle etmesinin gönül kazanmayacağına işaret eden bir makale yayınladı.

Güney Afrika Demokratik Bağımsızlık Partisi Başkanı ve Cape Town Şehri meclis üyesi Anwar Adams, dün yerel ana akım medyası Cape Times’ta “Salgınla mücadeleyi siyasallaştırmak çok tehlikeli” başlıklı bir makale yayınladı. Bazı ABD’lileri virüsün kökeniyle ilgili araştırmaları siyasallaştırmakla eleştiren makalede DSÖ’nün ABD’deki Fort Biyolojik Laboratuvarı’nda araştırma gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.