Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Kurum, “Bugün itibarıyla müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediğini tespit ettik.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, “Şunu çok rahat söyleyebilirim ki; yaptığımız bu çalışmalarla Marmara Denizimiz bugün, dünden, bir hafta öncesinden çok daha temiz durumda.” dedi.

“Yaptığımız ilk çalışmalar çerçevesinde; bugün itibarıyla müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediğini tespit ettik.” diyen Kurum, “Marmara Denizi’ne kirlilik taşıyan kaynakların tamamını kontrol altına almak için tüm arıtma tesislerine Sürekli Atıksu İzleme Sistemi getiriyoruz.” diye konuştu.

Kurum, “Kamu kurum ve kuruluşlarında, fosfat ve petrol türevi içermeyen temizlik ürünleri kullanımını zorunlu hale getiriyoruz.” açıklamasını yaptı.

Soğutma tesislerinin denize derin deşarjına ilişkin yönetmeliğin değiştirileceğini belirten Kurum, “Sürekli izlenmesine yönelik mevzuat değişikliğini 1 ay içerisinde yapacağız.” ifadelerini kullandı.