CRI TÜRK Dış Haberler Servisi

Çin Savunma Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (ÇHKO), 4 Şubat’ta başlayacak olan Beijing Kış Olimpiyat Oyunları sırasında Çin’e karşı oluşabilecek herhangi bir askeri provokasyona karşı hazır oldukları söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yakın zamanda Çin yakınlarında sık sık askeri faaliyetler yürütmesinin ardından Çin Ulusal Savunma Bakanlığı sözcüsü Kıdemli Albay Wu Qian, perşembe günü rutin bir basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

ABD Donanmasına ait nükleer denizaltının Guam’a ulaştığını ve askeri tatbikatlar için Çin yakınlarında çok sayıda uçak gemisi olduğuna değinilen toplantıda, USS Benfold Gemisi’nin 20 Ocak’ta izinsiz Xisha Adaları’nın karasularına girdiği aktarıldı.

Albay Wu, Çin ordusunun olimpiyat oyunları sırasında meydana gelebilecek herhangi bir dış provokasyon veya acil duruma tamamen hazır olduğunu söyledi.

Çin Merkez Televizyonu (CCTV), Yongxing Adası’ndaki havaalanı etrafında gece gündüz uçuş tatbikatları gerçekleştirdiğine dair görüntüler yayınladı. Haberde sabah saatlerinde dört savaş uçağının iki kol ile, deniz yüzeyine yakın alçak bir irtifada uçtuğu görüldü.

ABD PROVAKATİF FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

Kısa süre önce ABD ve Japonya’nın ortak tatbikat yapması ile Çin’e ait 39 savaş uçağının güneybatı Taiwan hava savunma teşhis bölgesine (ADIZ) girdiğini duyurulmuştu.

Hemen ardından ABD Donanmasına ait nükleer güçle çalışan uçak gemisi Carl Vinson ve USS Abraham Lincoln nükleer gemisinin de aralarında bulunduğu filonun, Japonya Donanmasına ait savaş gemilerinin de katılımıyla Filipin Denizinde ortak tatbikat gerçekleştirmesi Çin tarafından tepki ile karşılanmıştı.

ABD ve Japon donanması ayrı ayrı yaptıkları açıklamada, Çin Doğu Denizi’nin batısında Japonya ve Filipinler arasında Taiwan’ın da bulunduğu Filipinler Denizi’nde 17-22 Ocak tarihlerinde ortaklaşa tatbikat yaptıklarını ifade etti. Japonya Sahil Güvenlik yetkilileri yaptığı açıklamada “Japonya-ABD İttifakının etkin caydırıcılık ve müdahale kabiliyetini güçlendirmek için Okinawa’nın güneyinde, uçak gemisi USS Carl Vinson ve USS Abraham Lincoln dahil olmak üzere on ABD Donanması gemisiyle ikili bir tatbikat gerçekleştirildi.” ifadelerini kullanmıştı.