CGTN / Haider Rifaat

78’inci Altın Küre ödülleri geçen hafta sonu sahiplerini buldu. Gecenin kazananlarından biri En İyi Yönetmen ödülünü alan Çinli yönetmen Chloe Zhao oldu. Chloe Zhao, bu ödülü, geçen yılki drama filmi “Nomadland” ile alırken, bu dalda ödül kazanan ilk Asyalı kadın oldu.

Zhao, Altın Küre ödüllerinin verilmeye başladığı 1944 yılından bu yana bu kategoride ödül kazanan ikinci kadın unvanına da sahip oldu. Zhao, filmi yönetmenin yanı sıra eş zamanlı olarak tüm projenin yazımı ve düzenleme sorumluluğunu da üstlendi.

Ödülü kabulünde dikkat çekici bir konuşma yapan Zhao, filmin oyuncularına ve ekibine teşekkür ederek, “Özellikle, hikâyelerini bizimle paylaşan göçebelere teşekkür etmek istiyorum.” dedi. Merhametin rolüne vurgu yaptığı konuşmasında Amerikalı yazar Bob Wells’ten alıntı yapan Zhao, “Merhamet, aramızdaki bütün engellerin yıkılmasıdır, yürekten yüreğe bir bağdır. Senin acın benim acım; aramızda birbirine karışır ve paylaşılır.” diye konuştu.

Sosyal medyada Zhao’ya birçok kutlama mesajı yayınlandı, özellikle Çin internet sitesi Weibo’da, 38 yaşındaki film yönetmeni kariyerinde önemli bir dönüm noktasına ulaştığı için övgüler aldı. Bununla birlikte, Altın Küre’nin bir Asyalı film yönetmenini kabul etmesi 77 yılını aldı. Zhao’dan önce hiçbir Asyalı, En İyi Yönetmen dalında bu ödüle kavuşamamıştı.

ALTIN KÜRE’NİN TARİHİNDE KADIN YÖNETMENLER ÇOK AZ TEMSİL EDİLDİ

Altın Küre’nin tarihinde genel olarak kadın yönetmenler çok az temsil edildi, 2021 yılına kadar yaklaşık 80 yılda sadece beş kadın yönetmen aday gösterildi. Asyalı Amerikalılara karşı artan ırkçılık ve istenmeyen nefret suçları sonucunda, Zhao’nun, Asyalı Amerikalıların neden burada kalmasını kanıtladığı kadar önemli bir kazanım. Onlar, faziletlerini ve etkileyici becerilerini gösteren başarı yolları yaratmaya mahkumlar. Sanal olarak düzenlenen basın toplantısında, Amerika’da Asyalılara yönelik artan şiddet ışığında merhametli olmanın önemini vurgulayan Zhao, “Birbirimizin gözüne baktığımız ve diğer kişiye gözümüzü diktiğimizde, onları bir insan olarak inkâr edemezsiniz. Hepimizin sadece öğrenmesi gerekiyor.” dedi.

Zhao’nun zaferi, Asyalı kadınlar için daha iyi ve daha büyük hayaller kurması için bir ilham kaynağı olarak hizmet ediyor. Diğerlerine göre bir eğlence sektöründe daha iyi olamayacaklarını düşünen Asya kökenli kadınlar, bir kez daha düşünmeliler. 

Bir Asyalıyı Altın Küre heykelciğini tutarken görmek, kendi alanlarında ötekileştirilmiş hisseden genç kızlar için bir umut mesajı gönderiyor. Zhao’nun ayak izlerini takip etmek ve geleceğin hikâye anlatıcıları olarak ortaya çıkmak için daha fazla cesaretlenmiş hissediyorlar.

ASYA ODAKLI FİLM YAPMAYA DEVAM EDİLMELİ

Bununla birlikte, bir dizi Asyalı sinema yapımcısı ve senaristler Hollywood’da gelecekte yapılacak filmlere öncülük etme duygusuna sahip olacaktır. Onlar, daha fazla heyecan, yaratıcılık ve doğaçlama ile yazıp, yönetebilirler. Bu tür pratikler, hikâyelere kendi düşüncelerini verme olanağı sağlayacaktır. Asyalı senaristleri de sağlıklı bir senaryo yazma sürecine dâhil etmek, aynı derecede önemlidir. Asya yaşamı ve kültürü konusunda senaryo hazırlamak, Amerikan sinemasını daha zengin, daha çeşitli yapacaktır.

Bu yıl yakında, kadrosu ağırlıklı olarak Lewis Tan, Tadanobu Asano, Ludi Lin, Chin Han ve Hiroyuki Sanada gibi Asyalı sanatçılardan oluşan Amerikan filmi “Mortal Kombat” gösterime girecek. Asya odaklı daha fazla film yapmaya devam etmek önemli. 

Asya kökenli sanatçılara gelecekte “Asyalı olmayan” roller verilirse, onların kültürlerini ve miraslarını çevreleyen damgalamalara karşı daha iyi bir algı oluşturulabilir.  Ortalama bir seyircinin Asyalılara ilişkin algısı, Asyalı aktörler, film yönetmenleri ve senaristlerin Hollywood filmlerinin yapım süreçlerinde yer almaları halinde muhtemelen değişebilir.

Zhao’nun zaten örnek olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), Çinli sanatçıların daha fazla yapımı yönetmesine öncelik verilmesi zorunludur. Zhao’nun hafta sonu medyanın odağında olması, Hollywood’da Asyalıların eşit temsili hakkında tartışmaların sürmesini sağlayacaktı. Zhao’nun ilham veren zaferi, Asyalı sanatçılar arasında gelecekteki hikâyelerini pişmanlık duymadan anlatmaları için dalgalanma etkisine sebep olacak.