Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli’de İzmit Belediyesince inşa edilen Balkan Dernekleri Yerleşkesi açılışına katıldı.

Açılış kapsamında kente gelen Kılıçdaroğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden eski CHP Kocaeli Milletvekili Salih Gün’ün (76) ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

İzmit Belediyesince kentte inşa edilen Balkan Dernekleri Yerleşkesi açılışına katılan Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, Balkanlar denilince yüreklerinde derin sızı hissettiklerini dile getirdi.

Balkanlar’ın türkülerini dinledikleri zaman bu sızının yüreklerinin derinliklerinde görüleceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bugün çok güzel açılış yaptık. Binanın içinde umarım tarihin derinliklerinde yer alan pek çok anıyı burada görmüş oluruz. Evet bunları yaptık, acıları unutmayalım diye. Acıları unutmamak, geleceği daha sağlıklı inşa etme açısından son derece değerlidir. Yoksa acılar elbette ki tarihin tozlu raflarında kalacaktır ama biz geleceğe güzel dünya bırakmak isteriz. Güzel dünya bıraktığımız zaman da evlatlarımız, o güzel dünyada neşeyle, sevinçle ve gelecek umuduyla yaşarlar.” diye konuştu.

Yerleşkeyi Kocaeli halkına açan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür eden Kılıçdaroğlu, “Pek çok sıkıntıyı bugün de yaşıyoruz. Bu sıkıntıları birlikte dostlarımızla Türkçesi, Millet İttifakı ile aşacağız ve beraber güzel Türkiye’yi inşa edeceğiz.” dedi.

Soğuk hava nedeniyle konuşmasını kısa tutan Kılıçdaroğlu, daha sonra açılışını yaptığı yerleşkeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

“O GÜZEL EVLADIMIZIN HİÇBİR KABAHATİ YOK”

Çıkışta gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon’da katıldığı toplu açılış töreninde sahneye çıkan çocuğun kendisi hakkında söylediklerinin hatırlatılması üzerine, şu ifadeleri kullandı:

“Görüntüyü izlediğimde emin olun paniğe kapıldım. Böyle bir şeyi hiç yaşamamıştım. Bütün çabam evlatlarımıza güzel bir Türkiye bırakmak, kinden, öfkeden uzak, herkesi sevgiyle kucaklayan, doğayla barışık, gençlerin bu ülkenin geleceği ve umudu olduğu bir Türkiye’yi ayağa kaldırmak. Bunu istiyorum, tablo beni çok üzdü. Arkadaşlarım paylaşmışlardı, paylaşımları süratle silin! O çocuğun, o güzel evladımızın hiçbir kabahati yok. Kabahat onun tepesinde duran kişide.”