Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10. yıl dönümü dolayısıyla, CHP Kadın Kolları İl Başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldiği bildirildi. Kadın kollarının çalışmaları hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu’na, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da eşlik etti.

Kadınların mücadelesinin kolektif bir mücadele olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Mücadeleniz aynı zamanda bir kadın erkek eşitliği mücadelesi. Mücadele aynı zamanda kadının siyasette daha fazla görünür olması mücadelesi. Mücadele aynı zamanda kadınların bürokratik yaşamda da belli yerlere gelme mücadelesi. Dolasıyla verdiğiniz her mücadelenin Türkiye’nin çağdaşlaşması açısından çok değerli olduğunu bilmenizi isterim.” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığının başlattığı “Yaşam Hak Projesinin” önemine işaret eden Kılıçdaroğlu, bu projeyle şiddete uğrayan kadına hukuki ve psikolojik destek sağlandığını bildirdi.

Projenin daha fazla tanıtılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, “Bu tür şikâyetlerin söylem bazında kalmaması lazım. Şikâyet gelir gelmez kadın kollarının oraya derhal bir avukat ve gerekirse bir psikologla giderek, şiddete uğrayan kadına güç vermesi son derece önemli.” dedi.

CHP’li belediyelerin, “Sosyal yardımları kesecekler” propagandasına rağmen bu yardımları artırdığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Tam aksine sosyal yardımların hem kalitesi arttı hem de görünürlüğü de kayboldu. Yani sağ elin verdiğin sol el görmedi. Dolayısıyla belediye başkanlarımız insan onurunu koruyarak sosyal yardımlar yapıyorlar. Kişinin yoksulluğunu afişe etmiyorlar. Sosyal hukuk devleti fakirin, fukaranın yanında olan devlet demektir.

Belediye başkanlarımız şimdi bulundukları yerlerde bir yoksulluk envanteri çıkarıyorlar. Yani kaç hanede yoksulluk var, bu hanelerin geliri var mı, yok mu? diye. Fakat bizim belediyelerimizin olmadığı ama kadın kollarımızın çalıştığı illerimiz de var. Dolayısıyla sizler bulunduğunuz ilde kaç yoksul aile olduğunu bize yazarsanız, belki buradan bir yardım yapabiliriz.”

Yarın seçim olacakmış gibi çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi içine düştüğü girdaptan biz kurtaracağız. Başka kurtarıcı yok.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye