Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) iletilen dokunulmazlık fezlekelerine ilişkin, “Partimizin görüşü bu vesayet rejimi karşısında hangi partiden olursa olsun milletvekilinin dokunulmazlığının korunmasının önemli olduğudur.” dedi.

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi.

Merkez Bankasının 19 Şubat itibarıyla Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi tablosunu yayımladığını hatırlatan Öztrak, bu tablonun uluslararası kuruluşlara da sunulan, uluslararası standartlarda bir tablo olduğu için önem taşıdığını söyledi.

Buna göre, 19 Şubat itibarıyla Merkez Bankasının resmi rezerv varlığının 94 milyar dolar, döviz yükümlülüğünün ise 134 milyar dolar olduğunu aktaran Öztrak, “Yani Merkez Bankasının döviz borcu, döviz varlığından 40 milyar dolar daha fazla. Kasadaki döviz varlığı, döviz borcuna yetmiyor, rezervler eksi 40.” diye konuştu.

Öztrak, 2018’de Merkez Bankası kasasında net 31 milyar dolar rezerv bulunduğunu, 2,5 yılda 71 milyar dolar eridiğinin ortada olduğunu ifade ederken, SWAP yükümlülükleri eklendiğinde net rezervin eksi 54 milyar dolara dayandığını savundu.

Yüzde 17 seviyesine çıkan politika faiziyle Türkiye’nin dünya üzerinde en yüksek faiz veren 10 ülkeden biri olduğunu söyleyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Döviz kurunda yaşanan son oynamalar sıcak para baronlarının yeni bir faiz artışı istediğini gösteriyor. Dün gece, dolar kuru yeniden 7 lira 40 kuruşu aştı. Munzam karşılıklarda 2 puanlık artış, sıcak para baronlarını ikna etmeye yetmedi, aksine tedirgin etti. Yeni Hazine ve Maliye Bakanının ‘Mart ayında reformlar geliyor, 2021 reform yılı’ vaatlerine de artık yatırımcıların karnı doydu. 90 gündür neyi bekliyorsunuz? 100 gündür ağızlarında bir reform sakızı, çiğneyip duruyorlar. Anlaşılan ülkeyi 19 yıldır yönetenler şimdi ne yapacaklarını bilmiyorlar. Tabii Türk Lirası’nın değerini korumaya da faizler yetmiyor, arttıkça artması gerekiyor. Ortada icraat yok, tek yapabilecekleri faize yüklenmek.”

Geçen yıl milli gelirin yüzde 5’i kadar cari açık verildiğini savunan Öztrak, “Şu salgın döneminde ve yok günümüzde kendi çiftçimize, esnafımıza, KOBİ’mize, işçimize destek olmadık ama elin çiftçisine, esnafına, sanayicisine, işçisine 257 milyar lira para ödedik.” ifadesini kullandı.

Salgın boyunca verilen doğrudan gelir desteğinin ise 53 milyar lira olduğunu anlatan Öztrak, “Tekrar ediyorum yabancı ülkelerin vatandaşlarına 257 milyar lira, milletimize 53 milyar lira.” dedi.

Salgında lokantalar, restoranlar, kafelerin kapalı olduğunu, kırtasiyecilerin, okul servisçilerinin iş yapamadığını dile getiren Öztrak, esnafın alınan kararlara uymak için büyük fedakarlıklara katlandığını, katlanmaya devam ettiğini aktardı. Faik Öztrak, buna karşın AK Parti’de il kongreleri yapılmasını eleştirirken, basın toplantısında Hatay’da AK Parti Gençlik Kollarına ait olduğu belirtilen görüntüler de izletildi.