CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Muharrem İnce’nin CHP’den istifa etmesine ilişkin, “Bu partinin gerçek evladı olduğunu iddia edenlerin Cumhuriyet Halk Partisini Cumhur İttifakı ağzıyla suçlayarak partiden ayrılmalarını doğru bulmuyoruz.” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı sürerken açıklamada bulunan Öztrak, toplantıda yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayıları, aşı tedariki ve aşılama süreciyle ülkedeki ekonomik durumun gündeme alındığını belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Melih Bulu’yu öğrenciler, öğretim üyeleri, üniversite emekçileri ve toplumun vicdanının istemediğini savunan Öztrak şöyle konuştu:

“Milletimizin kahir ekseriyeti, AK Parti ve MHP seçmenleri de dâhil, ‘Üniversitelere siyasi kayyumlar atanmasın’ diyor. Kayyum kendisine yardımcı bulamıyor. Öğretim görevlileri, bu kayyumla çalışmak istemiyor. Demek ki bu işte bir yanlışlık var. Ama Erdoğan yanlıştan dönmek yerine, yeni yanlışlara imza atmaktan çekinmiyor. İstenmeyen siyasi kayyuma Yönetim Kurulu ve Senato oluşturmak için Boğaziçi Üniversitesine gecekondu fakülteler açma kararı veriyor.

Öğrencilerin, öğretim üyelerinin, milletin vicdanının kabul etmediği kayyum için huruç harekâtı başlatıyor. Suç örgütü liderlerinden referans mektubu alıyor. Kayyuma yeraltı dünyasından destek topluyor. Hal böyle olunca insan ister istemez düşünmeden edemiyor, ‘Yoksa Boğaziçi’nde de bir kupon arazi işi mi var’ diye.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Osman Kavala denilen, bu ülkede adeta Soros ofisi olan, temsilcisi olan kişinin karısı da yine aynı şekilde Boğaziçi Üniversitesinde bu provokatörlerin içinde yer alan bir kadındır.” sözlerini eleştiren Öztrak, “Cumhurun başı olduğunu söyleyen, herkesi kucaklaması gereken bir makamda oturan birine yakışıyor mu bu cümleler?” dedi.

“Memlekette Sorosçuluk suç mu?” sorusunu yönelten Öztrak, bir fotoğraf göstererek, “Bu memlekette, Soros ile aynı yemek masasına oturan tek parti lideri Erdoğan’dır.  Davos toplantılarında Soros’a dönüp ‘Türkiye’nin açık toplumu biziz. Bizi destekleyin’ diyen de Erdoğan’dır.” ifadesini kullandı.

 “DAHA ÖNCE İSTİFANIZI DEFALARCA İSTEDİK”

Hatadan dönmenin yollarından birinin de istifa müessesi olduğunu belirten Öztrak, “Biz bu müesseseyi Boğaziçi’ne atanan kayyuma hatırlatınca, Erdoğan sinirlenmiş. ‘Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı da istifa etsin diyecekler.’ demiş. Sayın Erdoğan, istifanızı istemek için yüreğe gerek yok. Bunu istemek en tabii vatandaşlık hakkımızdır. Daha önce istifanızı defalarca istedik. Ama kulağınızın üstüne yattınız.” diye konuştu.

Öztrak, başarının iyi yönetimle sağlandığını, kamu görevinde başarının sırrının ise liyakat olduğunu dile getirdi.

Salgında tüm dünyanın yurttaşlarına yardım yağdırdığını ifade eden Öztrak, G20’nin gelişen ekonomilerinin milli gelirlerinin ortalama yüzde 3,3’ü kadar bütçeden vatandaşlarına destek verdiğini kaydetti.

Öztrak, “Milletine hak ettiği desteği veremeyen, borca batırıp insanlarını canına kıyma noktasına getiren bir hükûmet var. Bu hükümet vazifesini yapamayan bir hükûmet. Vazifesini yapamayan yüreği varsa o koltukta oturmaz, istifa eder.” dedi.