8 Ağustos 2021’de Tokyo Olimpiyatları sona erdi; 4 Şubat 2022’de Beijing Kış Olimpiyatları başladı. “Çifte Olimpiyat Kenti” haline gelen Beijing, iki özel “Çifte Olimpiyat Sporcusu”nu ağırladı. 6 ay önce Tokyo Olimpiyatları’na katılmış olan iki sporcu, kısa bir hazırlıktan sonra tekrar Beijing’e geldiler. Bunlardan biri Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde ilgi odağı haline gelirken, diğeri ise altın madalya elde ederek tarih yazdı.

ÜSTSÜZ BAYRAK TAŞIYICISI İNTERNETTE POPÜLER OLDU

New Times’in Natha Crumpton ile ilgili değerlendirmesi Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde, üstsüz Amerikan Samoası kalifesinin bayraktarı Nathan Crumpton, bu buz ve kar şenliğinde tüm dünyaya “tropik bir tarz” gösterdi. New York Times’ta Crumpton’ın daha müsabakaya katılmadan internette büyük bir sansasyona neden olduğuna yer verildi.

                                       Natha Crumpton, açılış töreninde

Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın erkekler skeleton kategorisinde yarışan Natha Crumpton, 6 ay önceki Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda erkekler yüz metre koşusunda yarışmıştı. Bu kez açılış törenindeki bayraktar olan Natha Crumpton, aynı zaman Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın kapanış töreninde de bayraktardı.

               Natha Crumpton, Beijing Kış Olimpiyatları müsabaka alanında

11 Şubat’taki erkekler skeleton yarışmasında 19. sırada yer alan Natha Crumpton, podyuma çıkamadı, ancak olimpiyat hikayesi yeterince efsanevi. Crumpton, “36 yaşındayım, kariyerimin bitimindeyim, spor zirvesini geçtim, ama yinede yaklaşık yedi ayda iki olimpiyatta yarışabilmem son derece zorlayıcıydı.” ifadelerini kullandı.

HAYALLERİNİN ZİRVESİNDEKİ AYUMU HİRANO

                Ayumu Hirano, Beijing Kış Olimpiyatları müsabaka alanında

11 Şubat’ta Japon atlet Ayumu Hirano, Beijing Kış Olimpiyatları’nda snowboard U kategorisindeki erkekler saha becerileri müsabakasında son derece zor hareketlerle altın madalyayı kazandı.

Ayumu Hirano’nun özgeçmişinde şöyle bir not var: “Japonca’da Ayumu bir rüyada yürümek anlamına geliyor.” Dört olimpiyat oyunlarında iki gümüş ve bir altın madalya kazanan 23 yaşındaki Hirano, rüyasını gerçeğe dönüştürdü.

2018 yılında üst üste iki kış olimpiyatında gümüş madalya kazanan Hirano Ayumu, Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanmak için kaykay sporuna geçiş yapmayı tercih etti. Bundan sonraki yaklaşık 4 yıl boyunca dünya kayak arenasında görünmedi.

2021 yazındaki Tokyo Olimpiyatları’nda Ayumu Hirano, kaykay erkekler parkı yarışmasına katıldı, ancak finale giremedi. Aralık 2021’de Ayumu Hirano kayak alanına dönüp yarışmada Double Cork 1440’ı tamamlayan ilk sporcu oldu. Hirano, Beijing Kış Olimpiyatları’nda da bu hareketi tamamladı.

              Ayumu Hirano, Beijing Kış Olimpiyatları müsabaka alanında

Beijing Kış Olimpiyatları Ayumu Hirano ve küçük kardeşi Kaiju Hirano ‘nun aynı müsabakada yarışmasına tanıklık etti. Kış Olimpiyatları’na ilk kez katılan 19 yaşındaki Kaiju Hirano, dokuzuncu sırada yer aldı. Gelecekte bir gün büyük kardeşini geçmeyi arzu eden Kaiju Hirano, “Kendi tarzım var ve gelecekte bir gün bir numara olacağıma inanıyorum.” diye konuştu.

“ÇİFTE OLİMPİYAT SPORCULARI”NIN SAYISI YÜZÜ AŞTI

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin resmi web sitesindeki istatistiklere göre, Beijing Kış Olimpiyatları’ndan önce toplam 128 sporcu hem yaz ve hem de kış olimpiyatlarına katıldı, bunlardan 5’i hem yaz olimpiyatları hem de kış olimpiyatları’nda madalya kazandı.

                                  ABD’li atlet Eddie Egan

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) sporcusu Eddie Egan, hem yaz hem de kış olimpiyatlarında altın madalya kazanan tek atletti. 1920 Antwerp Olimpiyatları’nda erkekler hafif ağır sıklet boksunda ve 1932 Lake Placid Kış Olimpiyatları’nda dörtlü bir kar kızağında ayrı ayrı altın madalya kazandı. Kış olimpiyatlarından sadece üç hafta önce bir arkadaşı tarafından kar takımına alınan Egan, daha önce hiç kar kızağı eğitimi almamıştı.

                                             Alman atlet Christa Luding

Alman atlet Christa Luding, aynı yıl yaz ve kış olimpiyatlarında madalya kazanan ilk atlet oldu. 1988’de Calgary Kış Olimpiyatları’nda sürat patencisi olarak altın ve gümüş madalya ve aynı yıl Seul Olimpiyatları’nda bisiklette gümüş madalya kazandı.

Hollandalı sürat patencisi ve bisikletçi Jeroen Straathof

Hollandalı sürat patencisi ve bisikletçi Jeroen Straathof, yaz, kış ve paralimpik oyunlarında yarışan tek atlet oldu. 1994 Lillehammer Kış Olimpiyatları, 2000 Sidney Paralimpik Oyunları ve 2004 Atina Olimpiyatları’nda yarıştı. Jeroen Straathof, Sidney Paralimpik Oyunlarında görme engelli atlet Jan Mulder ile birlikte tandem bisiklette altın madalya kazandı.