CGTN / Cömert Otorbayev (Eski Kırgızistan Dışışleri Bakanı, Beijing Normal Üniversitesi Kuşak Yol Okulu’nun seçkin bir profesörü ve Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi’nin üyesi)

Her şey plana uygun ilerliyor. Dünya, 4-20 Şubat tarihleri arasında Beijing’de düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları’nı ve 4-13 Mart tarihleri arasında düzenlenecek Kış Paralimpik Oyunları’nı izleyecek. Bu oyunlar tarihte eşi benzeri görülmemiş oyunlar olacak gibi görünüyor. Hükümet ve özel sektör, Oyunlar için Beijing ve yakın şehirlerdeki etkinliklere 3,9 milyar dolarlık büyük bir yatırım yaptı. Yaklaşık 3 bin sporcu 109 farklı müsabakada yarışacak. Paralimpik Oyunları’na ise 78 disiplinde 736 sporcu katılacak. Çin’in başkenti hem Kış hem de Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak ilk ülke olmaya hazır.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, halka yaptığı yeni yıl konuşmasında, ülkenin büyük Kış Olimpiyatları’nı dünyaya sunmak için hiçbir çabadan kaçınmayacağını belirterek, “Dünya gözünü Çin’e çeviriyor ve Çin hazır.” dedi. Ancak, birkaç ülkeden kimi politikacılar bu spor etkinliğine zarar vermeye karar verdi. Geçen ay Biden yönetimi, Çin’in “Xinjiang’daki insanlığa karşı suçlar ve diğer insan hakları ihlalleri” nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD)’nin Oyunlara diplomatik veya resmi bir misyon göndermeyeceğini açıkladı. Bu açıklamadan sonra birkaç “müttefik” diplomatik boykota sadece, ABD’nin sözünden dönmesini ve yetkililerin Oyunlara katılması için vize başvuruları göndermesini görmek için katıldı.

BEIJING HEM KIŞ HEM DE YAZ OLIMPIYAT OYUNLARI’NA EV SAHIPLIĞI YAPACAK ILK ÜLKE

Bu birkaç “müttefik” şöleni bozma arzularında tamamen azınlıktaydı. Birçok ülkenin ve uluslararası örgütün liderleri böyle bir tutuma karşı konuştular. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Özellikle önemsiz ve sembolik adımlar atmak için bu konuları siyasileştirmememiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılışına katılacağını belirterek, etkinliğin “dünya barışına bir araç olması gerektiğini” vurguladı.

30 Aralık’ta yaptığı konuşmada “Olimpiyat Oyunları son derece önemli bir etkinliktir ve sporun insanları bir araya getirme ve barışı desteklemedeki rolünü simgeleyen bir etkinliktir.” dedi. Dünya Atletizm Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi İngiliz Lord Coe da konuşmasında oldukça açıktı: “Boykotlar, her durum göz önüne alındığında, tarihsel olarak bilgisizlikdir ve entelektüel olarak dürüstlük değildir. Açıkçası, siyasi boykot anlamsızdır.” dedi.

Olimpiyatları siyasileştirme fikri Beijing’de de sert bir tepkiyle karşılandı. Biden yönetimi Oyunları diplomatik boykot ettiğini duyurduğunda, Çin Dışişleri Bakanlığından bir yetkili Olimpiyatların “siyasi duruş ve manipülasyona sahne olmadığını” söyledi. Boykotun “Olimpiyat tüzüğünün ruhunun vahim bir trajedisi” ve “bariz bir siyasi provokasyon” olduğunu ekledi. Dışişleri Bakanı Wang Yi, Oyunları çevreleyen tartışmaları ima ederek medyaya verdiği demeçte, “Birkaç Batılı siyasetçinin siyasi manipülasyonu Olimpiyatların heyecanına zarar vermeyecek, sadece kendi çirkinliklerini ortaya çıkaracaktır.” dedi.

ÇİN ARTAN GÜCÜNÜ VE POTANSİYELİNİ DÜNYAYA TEKRAR GÖSTERECEK

Bir de koronavirüs var. Son derece bulaşıcı bir varyant olan Omicron, yetkililer ve Oyunlar için yeni bir zorluk sunuyor. Protokoller geçen yazki Tokyo Olimpiyatları’na benzer ancak daha katı olacak. Organizatörler, binlerce sporcunun, antrenörün, takım yetkilisinin, olimpiyat personelinin, yüklenicilerin, gönüllülerin ve gazetecilerin Olimpiyatlar süresince kalacağı “kapalı döngü sistemi” olarak adlandırdıkları bir sistem oluşturuyorlar. Sistemde sporcular, medya ve ulaşım ağı, yarışma alanları, oteller ile diğer konaklama yerleri yer alacak. Tüm Olimpiyat katılımcıları aşılanacak ve her gün test edilecek. Salgın nedeniyle yabancı turistlerin izleyici olarak yarışmalara katılmasına izin verilmeyecek.

211 bin metrekarelik ana medya merkezi, 100’den fazla ülkeden 3 bin gazetecinin ve 200’den fazla ağdan 12 bin yayıncının geçici evi ve ofisi olacak. IOC Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Bach, 31 Aralık’ta yayınladığı bir videoda Beijing Olimpiyatları’nın başarılı olacağından emin olduğunu ifade etti. Bach, “Uluslararası toplumun bu Olimpiyat Kış Oyunları’na verdiği destek son derece açıktır ve memnuniyetle karşılanmaktadır.” dedi.

Tıpkı 2008’de olduğu gibi, Çin artan gücünü ve potansiyelini dünyaya tekrar gösterecek. Ne yeni bir koronavirüs varyantının başlaması ne de bazı politikacıların kirli oyunları bunu önleyecektir. “Ah, spor! Sen dünyasın!” dedi, Olimpiyat hareketinin kurucusu Pierre de Coubertin. Bunu çok yakında tekrar göreceğiz.