Birleşmiş Milletler Uluslararası Barış Gücü Günü bugün kutlanıyor. Bu yıl ki Uluslararası Barış Gücü Günü’nün teması “Kalıcı Barışa Giden Yol: Gençlerin Gücüne Dayanarak Barışı ve Güvenliği Teşvik Etmek” olarak belirlendi.

Çin, Birleşmiş Milletler (BM) barış koruma misyonlarına ikinci en fazla aidat ödeyen ülke ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üye ülkelerinden misyonlara en fazla asker gönderen ülke konumundadır.

1990 yılında BM barışı koruma misyonlarına ilk katılımından bu yana, Çin ordusu ve polisi yaklaşık 30 kez BM barış koruma misyonuna katıldı ve 50 binden fazla barış gücü personeli gönderildi.

BM barışı koruma misyonlarına katılan Çin barış güçleri, 30 yılı aşkın bir sürede, Kamboçya, Kongo, Liberya, Sudan, Lübnan, Güney Sudan, Mali ve Orta Afrika dâhil olmak üzere 20’den fazla ülke ve bölgedeki barış koruma misyonlarını üstlendi. Bu personel anlaşmazlıkların barışçıl yolla çözülmesi, bölgesel güvenlik ve istikrarın korunması, ev sahibi ülkelerin ekonomik ve toplumsal gelişmelerine büyük katkılarda bulundu.

Şu anda 2 bin 500’den fazla Çinli barış gücü görevlisi, 8 misyon alanında ve Birleşmiş Milletler karargâhında görev yapıyor.

Barış koruma görevlileri ve askerleri, ilgili misyonları adaletle yerine getirerek yol yapımı ve acil durum tatbikatları gibi çeşitli aşamalardaki görevleri planlara göre başarıyla tamamladılar.

Kısa süre önce, Sudan’a gönderilen 16. gruptaki 225 barış gücü görevlisi, Sudan’daki Darfur barış sürecine katkılarından dolayı Birleşmiş Milletler-Afrika Birliği Darfur Misyonu (UNAMID) tarafından “Barış Onur Madalyası” ile ödüllendirildi.

BM’DE ULUSLARARASI BARIŞ GÜCÜ GÜNÜ İÇİN ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ

Birleşmiş Milletler, 1948’den bu yana BM barışı koruma operasyonlarında ölen 4 binden fazla barış gücü askerinin anılması amacıyla, 27 Mayıs’ta BM Uluslararası Barış Gücü Günü’yle ilgili bir çevrim içi anma etkinliği düzenledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM merkezindeki barış gücü askerlerinin anıtına çelenk bırakarak iki Çinli asker de dâhil olmak üzere 2020 yılında ve Ocak 2021’de görevde ölen 129 barış gücü askerine madalya dağıttı.