Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin- Avrupa Birliği (AB) Yatırım Anlaşması’nın dengeli ve çifte kazanç vadeden bir uygulama olduğuna dikkat çekilerek, Avrupa’ya anlaşmayı en kısa sürede onaylama çağrısında bulunuldu.  

Avrupa parlamentosunun hafta içinde yatırım anlaşmasını dondurmayı öngören bir karar tasarısını onaylamayı planladığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlediği olağan basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

Sözcü Zhao, Çin-AB Yatırım Anlaşması’nın dengeli ve çifte kazanç vadeden bir uygulama olduğuna ve iki tarafın ortak çıkarlarıyla örtüştüğüne dikkat çekerek, Avrupa’ya anlaşmayı en kısa sürede onaylama çağrısında bulunduklarını aktardı.

Zhao Lijian, “Çin tarafı, AB ile ikili ilişkileri geliştirme konusunda samimiyetini ortaya koymuş olup, kendi egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını da kararlılıkla koruyacaktır. Yaptırım sorunun çözülmesine yardımcı olmaz, iş birliği ve diyalog en doğru tercihtir. AB tarafı bu konuyu iyice düşünmeli, Çin’in iç işlerine karışmayı durdurmalı, diyalog ve koordinasyon yoluyla mevcut anlaşmazlıkları kontrol altına almalıdır. Böylece Çin-AB ilişkileri sağlıklı gelişmeye devam edebilir. ” diye konuştu.

Sözcü, Çin’in AB’nin Xinjiang bölgesi hakkında yalanlar uyduran ilgili kurumlar ve bireylere yaptırım uygulamasının meşru ve adil olduğunu açıkladı.