Avrupa Parlamentosu’nun (AP) kısa süre yaptığı Çin-Avrupa Birliği Kapsamlı Yatırım Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin müzakereleri “dondurma” açıklamasına yanıt olarak, Tsinghua Üniversitesi Uluslararası Uyuşmazlık Çözümü Enstitüsü’nden araştırmacı Zhou Xiaoyan, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı bu anlaşmanın Çin’e, Avrupa Birliği’ne (AB) ve dünyaya fayda sağlayacağını kaydetti.

Zhou, iki tarafın müzakerelerin sonucu ve bunun gelecekteki Çin-AB ekonomik ve ticari ilişkileri üzerindeki etkileri konusunda objektif ve rasyonel adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Çin ile AB arasındaki gittikçe yakınlaşan ekonomik ve ticari ilişkilerin acilen yüksek düzeyde ekonomik ve ticari düzenlemeler gerektirdiğine işaret eden Zhou, yüksek seviyeli bu anlaşmanın iki tarafın işletmelerine dev fırsatlar sağlayacağını dile getirdi. 

AB şirketleri Çin’deki yatırımları daha da artırma ümidini dile getirirken, Çinli şirketler de Avrupa pazarını daha fazla keşfetmeyi umuyor.

Zhou, “Avrupa Komisyonu’nun sözcüsü, Avrupa Parlamentosu’nun kararı kabul edildikten sonra yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu’nun oylamasının anlaşmanın sonunu işaret etmediğini ve Avrupa Komisyonu’nun hâlâ anlaşmanın AB’ye fayda sağlayacağına inanmakta olduğunu belirtti.” diye konuştu.

Zhou, “Anlaşmanın imzalanmasından önceki hukuki inceleme ve çeviri gibi teknik hazırlıklar hâlâ normal bir şekilde ilerletiliyor.” dedi.

Zhou, “Genel olarak, Çin-AB Yatırım Anlaşmasının takip sürecinde bazı dalgalanmalar yaşansa da, anlaşmanın Çin ve Avrupa’nın ortak çıkarlarına uygun olduğu hâlâ tüm tarafların fikir birliğidir.” ifadesini kullandı.