Beijing, son dönemde Avrupa’nın Xinjiang ile ilgili yalanlara dayanarak Çin’e yaptırım uygulama kararı almasına yaptırım tedbirleriyle karşılık verdi. Bu gelişme, bazı Avrupalı siyasetçileri kızdırdı. Avrupa Parlamentosu, Çin’e baskı yapmak amacıyla karşılıklı yatırım anlaşmasının gözden geçirileceği toplantıyı iptal etme kararı aldı.

Çin- Avrupa Birliği (AB) Yatırım Anlaşması, bazı Batılı politikacıların kullanacağı siyasi bir malzemeye dönüşmemesi gerekiyor. Avrupa, bu konuda iki önemli noktayı anlamalı:

İlk olarak, Çin-AB Yatırım Anlaşması, iki tarafın ortak çıkarlarına uygun olduğu gibi, tarafların piyasalarını genişletmelerine ve karşılıklı yatırımları artırmalarına da yararlı.

İkinci olarak ise Çin-AB Yatırım Anlaşması’nın şu an karşılaştığı asıl engel, Çin ile AB arasındaki karşılıklı iş birliğine zarar vermeye çalışan Çin karşıtı güçler.

Çin-AB Yatırım Anlaşması’nın “dengeli, yüksek seviyeli ve karşılıklı yarar ile ortak kazanca dayalı” olma özellikleriyle öne çıktığı söylenebilir. Her iki taraf, piyasaya giriş izni hakkında yüksek seviyeli ve karşılıklı yarara dayalı taahhütlerde bulundu. Tüm kurallar her iki taraf için de uygun. Bu da işletmeler için adil bir rekabet ortamının oluşturulmasına yardımcı olduğu gibi, hem iki taraftan işletmelere hem de diğer ülkelerden işletmelere faydalar getirecek.

Son günlerde bazı Avrupalı siyasetçiler, kendi çıkarları uğruna ekonomik ve ticari sorunları siyasileştirmeye çalışarak Çin-AB Yatırım Anlaşması’nın ilerlemesinin önünde engeller oluşturuyor. Bu girişimler, Avrupalı işletmelerin ve Avrupa ülkelerinin halklarının çıkarlarına muhakkak zarar verecek.

Çin ve AB’nin müzakereden sorumlu kurumları, şu an anlaşmaya yönelik gerekli hukuki incelemeleri sürdürüyor. Avrupa’daki sağduyulu ve vizyon sahibi kişiler, AB’nin çıkarlarından hareket ederek, ideolojik ön yargılardan kurtulup, yalanlara istinaden Çin’e uygulanan yaptırımları durdurmalı, Çin-AB Yatırım Anlaşması’nın ilerlemesi, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi için uygun koşullar yaratmalı.