Çin’de 13 milyondan fazla internet kullanıcısı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Fort Detrick üssündeki laboratuvarı araştırma yapması çağrısında bulunuyor. Bu sayı daha da artıyor. Bunun yanı sıra, birçok ülkedeki basın kuruluşu ve uzman yorum yaparak, ABD’nin Covid-19 salgının kaynağını araştırma çalışmasını siyasallaştırmasını eleştirdi.

Çinli internet kullanıcılarının ve uluslararası toplumun sesi, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın bugünkü basın toplantısının gündemindeydi.

Bakanlık sözcüsü Zhao Lijian, şüphe verici olan Fort Detrick biyolojik laboratuvarı hakkında ABD’nin sorumlu bir yanıt vermesi gerektiğini belirtti.

Fort Detrick hakkında araştırma yapılmasını isteyen Çinlilerin sayısı artıyor. Ancak ABD henüz bir yanıt vermedi. Dahası, Çin internet kullanıcılarının imza attıkları sunucuya ABD’den birçok IP sitesinden saldırılar düzenlendi.

Zhao Lijian, Çinli internet kullanıcılarının yasal çağrısını görmezden gelen ABD, iddia ettiği “şeffaflığı” hiç göstermediğini ve siber güvenlik konusunda çifte standart izlediğine dikkat çekti ve gerçekten siber güvenliği ve ifade özgürlüğü destekliyorsa, kendi hatalarını düzeltmesi, bilgisayar korsanlarının saldırı girişimlerine izin vermemesi gerektiğini vurguladı.

Zhao Lijian, ABD’nin şeffaf ve sorumlu tavır gösterip DSÖ’den uzmanları Fort Detrick’e davet etmesi ve dünyaya gerçeği aktarması gerektiğini dile getirdi.