Son günlerde uluslararası kamuoyunun gözü Afganistan’da olduğu için Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ülkedeki rolü ve mirası da tartışılıyor.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı konuşmada ABD’nin Afganistan’da 20 yıl süren savaşa askerlerini çekerek son verme kararının arkasında olduğuna ve ABD’nin Afganistan’daki hedefinin yeniden yapılandırma olmadığına işaret etti.

Hükümetin Afganistan’a yönelik politikasının tamamen başarısızlığa uğradığı şeklindeki değerlendirme, ABD kamuoyunda geniş yer buluyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugünkü basın toplantısında, ABD’nin dış politikasının başarısız olup olmadığı ve müttefiklerinin ABD’yi nasıl değerlendirdiği konusunda ABD ve ilgili ülkelerin kendi kanaatleri olduğunu söyledi. Ancak televizyon ve internet üzerinde Kabil havaalanında yaşanan kargaşayı ve özellikle bazı kişilerin Afganistan’dan ayrılmak için Amerikan uçaklarından düşüp hayatlarını kaybettiğini gördüğünü belirten sözcü bu görüntülerin şaşırtıcı olduğunu kaydetti.

Sözcü sözlerine şöyle devam etti:

“Kabil Havaalanı’nda yaşanan olaya benzer durumlar daha önce de meydana gelmişti. ABD, terörle mücadele sözüyle Afganistan Savaşı’nı başlattı. Fakat ABD savaşı kazandı mı? 20 yıldır Afganistan’daki terör örgütlerinin sayısı tek haneden 20’ye kadar yükseldi. Bunun dışında Afganistan halkına barış getirildi mi? 100 binden fazla Afgan sivil, ABD ordusu ve müttefiklerinin silahlarıyla yaralandı veya öldü, on milyon kişi evsiz kaldı. Afganistan Savaşı, günde 60 milyon dolarlık kayba yol açtı ve Afganistan’ın ekonomik ve toplumsal gelişmesi büyük ölçüde engellendi.”

Biden’in konuşmasına değinen sözcü, ABD Başkanı’nın Afganistan’daki hedeflerinin yeniden yapılandırma olmadığına işaret ederek bunun boş bir sözden ibaret olmadığını belirtti ve ABD ordusunun gerek Irak’a ve Suriye’ye gerekse Afganistan’a kaos ve bölünmeden başka bir şey bırakmadığını söyledi.