Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’dan ders alıp hatalarını tekrarlamaması gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, ABD’nin Afganistan’da 20 sene süren varlığının “sıfırla sonuçlandığını” kaydetti. Putin, ABD’nin, Afganlara kendi değerlerini zorla kabul ettirme hatasına düştüğü eleştirisini yöneltti ve bu nedenle buradaki varlığından geriye sadece trajedi ve kayıpların kaldığını belirtti.

Wang Wenbin bugün düzenlenen günlük basın toplantısında Putin’in öne sürdüğü görüşlerin ABD için düşünmeye değer olduğunu ifade etti.

Dünyada sadece bir demokratik form olmadığını ve her ülkenin ulusal koşullarına ve gerçekliğine uygun bir kalkınma yolunu bağımsız olarak keşfetme hakkına sahip olduğunu dile getiren Wang, bir ülkeye dışarıdan demokratik bir modeli zorla yerleştirmenin kaosa ve kargaşaya yola açıp, sonuçta başarısızlıkla sonuçlanacağını Afganistan’ın gösterdiğini bildirdi.

Wang, ABD’nin Afganistan’dan ders alıp aynı hataları tekrarlamamak için dünyaya kendi ideolojisini ve değerlerini pazarlamayı bırakması, diğer ülkelere askeri müdahale etmeyi durdurması ve insan hakları adı altında dünya çapında bölünme ve çatışma yaratmaya son vermesi gerektiğini vurguladı.