Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin yaklaşık 700 bilim insanının ülkenin nükleer silah sayısının düşürülmesi çağrısına makul bir yanıt vermesi gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, başkent Beijing’de bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD’li bilim insanlarının Joe Biden’e gönderdiği mektubu değerlendirdi.

Bilim insanlarının dünyanın barış ve güvenliği konusunda sorumlu bir tavır sergilemelerini övgüyle karşıladıklarına işaret eden Zhao, bilim insanlarının ABD’nin nükleer cephanesini küçültme çağrısının, küresel ölçekte nükleer çatışma riskinin azalmasına, nükleer silah rekabetinin önlenmesine ve küresel stratejik istikrarın korunmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Sözcü Zhao Lijian, ABD Başkanı Joe Biden’in başkanlık seçimleri öncesinde nükleer silahların ABD’nin ulusal güvenlik politikasındaki rolünün azaltılacağı taahhüdünde bulunduğunu hatırlatarak, bu taahhüdün yerine getirilmesini temenni ettiklerini kaydetti.

Çinli sözcü, dünyanın en büyük nükleer cephanesine sahip ABD’nin nükleer silahsızlanma konusundaki sorumluluğunu yerine getirmesi, mevcut rezervini düşürmesi ve diğer ülkelerin küresel nükleer silahsızlanma sürecine katılması için uygun şartlar oluşturması çağrısında bulundu.

Aralarında Nobel ödülü sahiplerinin de bulunduğu yaklaşık 700 bilim insanı, kısa süre önce ABD Başkanı Joe Biden’e bir mektup göndererek ülkenin nükleer silah sayısını binin altında tutulması ve ABD’nin nükleer silaha başvuran ilk taraf olmama politikasını ilan etmesi talebinde bulundu.