Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ile ayrışma düşüncesine sahip bir avuç ABD’li şahsiyetin Çin’de faaliyet gösteren Amerikan işletmelerin makul sesine kulak vererek doğru tercihi yapmaları gerektiğini açıkladı.

Son günlerde Batı basınında yer alan haberlere göre, Çin’de faaliyet gösteren bazı yabancı şirketler Çin’deki iş ortamından endişe duyuyor ve kâr etme konusunda sıkıntı yaşayacaklarını düşünüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında söz konusu haberleri değerlendirdi.

Zhao Lijian, Shanghai’deki ABD Ticaret Odası’nın (AmCham Shanghai) dün yayımladığı Çin’in İş Ortamı Raporu 2021’deki verileri paylaştı.

Buna göre, ankete katılan ABD’li şirketlerin yüzde 77,1’i geçen yıl beklentilerinin üzerinde bir miktarda kâr elde etti. Şirketlerin yüzde 83’ü ise 2021 yılında gelirlerinin artacağını tahmin ediyor. Firmaların yüzde 77,9’u da Çin’in gelecek 5 yıldaki iş ortamına iyimser bakıyor. Ankete katılan işletmelerin yüzde 59,5’i Çin’deki yatırımlarını çoğaltmayı, yüzde 63,7’si ise personel alımını artırmayı düşünüyor. Çok sayıda şirket Çin’i küresel yatırım için en ideal destinasyon olarak görüyor.

Zhao Lijian, Çin’de faaliyet gösteren yabancı şirketlerin doğru tercihi yaptıklarını, adı geçen raporun da bunun bir kanıtı olduğunu kaydetti. Çin’in dışa açılmayı genişleteceğine dikkat çeken Sözcü, yabancı yatırımcılara güvence sağlayacaklarını belirtti.

Çinli Sözcü Zhao Lijian “Bir avuç ABD’li şahsiyet, Çin’in ABD’nin iş gücünü kaçırdığını iddia ederek Çin ile ayrışmayı tetiklemeye çalışıyor. Bu tamamen siyasi bir manipülasyondur. Çin-ABD ayrışması, iki ülkenin halklarının ortak arzusuna aykırı olup gerçekleşmesi mümkün değildir. ” diye konuştu.