Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Washington’ın, Çin halkı ve uluslararası toplumun Covid-19 salgınının kaynağının Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) de araştırılması çağrısına makul bir cevap vermesi gerektiğini belirtti.

Yaklaşık 750 bin Çin vatandaşının imzasını taşıyan bir mektup bugün Global Times gazetesinin internet sitesinde yayımlandı. Mektupta, ABD’den Covid-19 salgınının kaynağına ilişkin araştırmalar konusunda üzerine düşeni yapması istendi ve ABD’deki Fort Detrick Laboratuvarı’nın soruşturulması gerektiği bildirildi.

Sözcü Zhao günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zhao, “Çinli vatandaşların sorusu, aslında uluslararası toplumun sormak istediği sorudur. Fort Detrick Laboratuvarı’nın elektronik sigara hastalıkları gibi akciğer hastalıklarıyla bir alakası var mı? ABD, şu ana kadar DSÖ uzmanlarını neden davet etmedi? Salgının kaynağına yönelik soruşturma neden sadece Çin’de yapıldı, ABD’de soruşturma yapılmayacak mı? ”

Zhao, salgının kaynağını araştırma çalışmalarının siyasileştirilmesinin dünya ülkelerinin salgınla mücadele iş birliğine zarar vereceğini sözlerine ekledi.