Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Taiwan konusunu kullanarak Çin’i engellemek için Litvanya’yı kullandığını söyledi.

Wang Wenbin, başkent Beijing’de bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD ile Avrupa Birliği (AB) yetkilileri arasında yapılan Litvanya konusundaki temasları değerlendirdi.

Wang Wenbin, Litvanya’nın “Tek Çin” ilkesini ihlal ederek, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tesis edilirken verdiği siyasi taahhüde aykırı hareket ettiğini hatırlattı.

ABD’nin en başından beri Litvanya makamlarını “Tek Çin” ilkesini baltalama yönünde kışkırttığını ve Taiwan’ı kullanarak Çin’i engellemek için kullandığını kaydeden sözcü, Litvanya’nın yanlış kararından derhal dönerek Çin karşıtı güçlerin elindeki bir araca dönüşmemesi gerektiğini ifade etti.

Çinli sözcü, ABD’nin Taiwan kartını kullanmayı sürdürmesi durumunda, bundan kendisinin zarar göreceği uyarısında bulundu.

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis dün bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, ABD’nin AB ve Litvanya’nın Çin’in “zorlayıcı ekonomik” politikalarına yanıt vermesini destekleyeceği belirtildi.