Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dâhil bazı ülkelerin Covid-19’un kaynağını araştırma çalışmalarını siyasileştirdiklerini belirtti.

ABD, Avustralya, Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinden 24 sözde bilim insanı, Covid-19’un kaynağını araştırma çalışmaları hakkında bir bildiri yayımladı.

Günlük basın toplantısında bildiriyle ilgili açıklamalarda bulunan Sözcü Zhao, “Aslında, bildiriye imza atan bilim insanları 4 Mart’ta, yani Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19’un kaynağına dair araştırma raporunu yayımlamadan önce benzer bir bildiri paylaşmıştı. DSÖ’nün ilgili raporunun yayımlanmasının ardından da yine bir bildiri yayımladılar. Bu tesadüf değil. Batılı ülkeler söz konusu iki bildiriyle DSÖ’ye baskı yapmak istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çin-DSÖ ortak araştırma ekibinin Çin’in dışa açıklığı ve şeffaflığını takdirle karşıladığını belirten Zhao, ABD dâhil bazı ülkelerin DSÖ ve Çin’in Covid-19’un kaynağını araştırma çalışmalarını siyasileştirdiklerini ve ilgili uzmanların bağımsız araştırma çalışmalarına müdahale etmek istediklerini ifade etti.

Zhao, “ABD, Çin gibi bilimsel bir tavır takınarak Covid-19’un kaynağını araştırmak için DSÖ’nün uzmanlarını davet etmeli.” diye konuştu.