Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’in gibi virüsün kaynağına dair araştırma konusunda aktif, bilimsel, şeffaf ve iş birliğine dayalı bir tutum benimsemesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ABD’de araştırma yapmaya davet etmesini umduklarını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in düzenlemesinin şeffaflık eksikliği olduğunu iddia etti. Wang Wenbin bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu cevapladı.

Wang Wenbin, salgının ortaya çıkmasından bu yana her zaman açık ve şeffaf bir tavır sergilediklerini ve küresel virüsün kaynağına dair araştırma konusunda DSÖ ile yakın teması sürdürdüklerini ifade etti.

DSÖ uzmanlarının Çin’e üç kez ziyaret yaptığını hatırlatan Wang Wenbin, bu son ziyaretin küresel araştırmanın bir parçası olduğunu ve Çin hükümetinin güçlü destek sağladığını belirtti. Wang Wenbin, Çinli uzmanların da mestektaşlarıyla pek çok bilgi ve araştırma sonucunu paylaştığını ifade etti.

Çinli Sözcü Wang Wenbin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Virüsün kaynağına dair araştırmalar karmaşık bir bilimsel konu ve birçok ülke ve yerle ilişkilidir. Birçok ipucu, rapor ve araştırma salgının 2019 yılının ikinci yarısında dünyanın birçok yerinde çıktığını gösterdi. Bir örnek vereyim: ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden (CDC) yapılan araştırma raporuna göre, Aralık 2019’da bazı Amerikalıların kan bağışı örneklerinde yeni koronavirüse karşı antikorlar vardı, bu da yeni koronavirüsün o zaman ABD’de ortaya çıkmış olabileceği anlamına geliyor. Ancak ABD resmi olarak ilk Covid-19 vakasını 21 Ocak 2021’de bildirdi.”

Sözcü Wang Wenbin, ABD’nin de Çin’in DSÖ’yü ABD’de araştırma yapmaya davet etmesi ve salgınla uluslararası mücadeleye aktif şekilde katkı sağlamasını umduklarını belirtti.