Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) de Çin gibi DSÖ ile yeni korona virüsün (Covid-19) kaynağına dair ortak araştırma yapmasını umduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Covid-19’un kökeni üzerinde ikinci tur ortak araştırmanın yapılmasıyla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) yeni tavsiyelerde bulunacaklarını açıkladı.

Başkent Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuya değinen Sözcü Zhao Lijian, ABD tarafının Çin’in DSÖ ile birlikte hazırladığı araştırma raporunda ifade edilen “Covid-19’un soğuk gıda zinciriyle yayıldığı ve laboratuvar yoluyla insanlara bulaşmasının mümkün olmadığı” gerçeğini fark etmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca ortak araştırma sürecinde Çin tarafının DSÖ’ye özel dikkat gerektiren ham verileri sağladığını belirten Zhao, yabancı uzmanların Çin’deki araştırmaları sırasında büyük miktarda veri ve bilgi elde ettiklerini, bazı bilgilerin kişisel gizlilik kuralları nedeniyle kopyalanamamasını veya ülke dışına çıkarılamamasını anlayışla karşıladıklarını defalarca ifade ettiklerini hatırlattı.

Zhao Lijian, ABD’nin mevcut gerçekleri göz ardı ederek sözde öneriler sağlama sözü verirken uluslararası bilim insanlarının araştırma sonuçlarını tamamen görmezden geldiğine dikkat çekti. Zhao, ABD’nin sonu önceden belli olan bir siyasi komedi sahnelerken Çin’i karalamak ve baskılamak için bahaneler uydurmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.