Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ye ait bir nükleer denizaltının 2 Ekim günü Güney Çin Denizi’nde tanımlanamayan bir nesneye çarptığıyla ilgili haberleri değerlendirdi.

Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin’in olayla ilgili gelişmeleri yakından izlediğine dikkat çekerek, ABD’nin olayın sorumlusu olarak, olayın somut yeri, ayrıntıları, denizaltının tam olarak neye çarptığı ve nükleer sızıntıya neden olup olmadığı gibi konuları açığa kavuşturması gerektiğini söyledi.

ABD’nin uzun süredir seyrüsefer serbestisini bahane ederek Güney Çin Denizi’nde provokasyonda bulunduğunu kaydeden sözcü, bu girişimlerin bölgesel barış ve istikrara ciddi tehdit ve büyük riskler getirdiğini belirtti.

Sözcü, ABD’nin kazayla ilgili ayrıntıları kasten paylaşmadığını ve şeffaf şekilde davranmadığını da vurguladı.

ABD ve İngiltere’nin yakın tarihte Avustralya ile nükleer denizaltı iş birliği başlatarak, nükleer denizaltıları pervasızca Asya-Pasifik bölgesine yaymaya karar verdiğinin altını çizen Zhao, bu hamlenin silahlanma yarışını tetikleyeceğini ve nükleer kaza olasılığını büyük ölçüde artıracağını ifade etti.