Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin halkı başta olmak üzere tüm dünyanın  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Fort Detrick Laboratuvarı’nın araştırılmasını istediğini, Washington’un bu konuda derhal bir cevap vermesi gerektiğini belirtti.

Yaklaşık 5 milyon Çin vatandaşının imzasını taşıyan bir mektup bugün Global Times gazetesinin internet sitesinde yayımlandı. Yabancı medya kuruluşlarının da dikkatini çeken söz konusu mektupta, ABD’nin Covid-19 salgınının kaynağına ilişkin araştırmalar hususunda üzerine düşeni yaparak, Fort Detrick Laboratuvarı’na yönelik soruşturma başlatması talep edildi.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sözcü Zhao, “17 Temmuz’dan bu yana geçen 5 gün içinde, yaklaşık 5 milyon kişi söz konusu mektuba imza attı. Bu mektup, Çinli vatandaşların arzusunu yansıtıyor. ABD’nin salgının kaynağına yönelik araştırma çalışmalarını siyasileştirmesi Çinli vatandaşları öfkelendirdi. ABD, Fort Detrick Laboratuvarı için aslında çok daha önce soruşturma başlatmalıydı, ancak şu ana kadar hiçbir şey yapmadı.” ifadelerini kullandı.