Çin Dışişleri Bakanlığı, Starlink uydularının Çin Uzay İstasyonu’nun güvenliğini tehdit ettiği gerçeğini kabul etmeyen Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) güçlü bir uzay ülkesine layık tavırlar sergilemesi gerektiğini açıkladı.

ABD, 28 Ocak’ta Birleşmiş Milletler (BM) Dış Uzay İşleri Ofisi’ne gönderdiği notada, Çin’in Starlink uydularının Çin’in Uzay İstasyonu’nun güvenliğini tehdit ettiği yönündeki açıklamasına karşı çıktı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

Zhao, Starlink uydularının Çin’in uzay istasyonunda bulunan astronotların can güvenliğini tehdit etmesini BM’ye bildirerek Dış Uzay Antlaşması’nda belirlenen küresel sorumluluğunu yerine getirdiğini söyledi.

Çinli sözcü, adı geçen olay sırasında Amerikan Starlink uydularının taktik ve niyeti belirsiz manevralar yaparak, Çinli astronotların güvenliklerini tehlikeye attığını ifade etti.

Çin’in ilgili birimlerinin olayın ardından ABD’li muhataplarıyla defalarca e-postayla temas kurmaya çalıştığını, ancak yanıt alamadığını belirten sözcü, ABD’nin sözde “çarpışmadan kaçınma eşiğine” ulaşılmadığını iddia ederek sorumluluğundan kurtulmaya ve kamuoyunun dikkatini farklı yöne çevirmeye çalıştığını belirtti.

Zhao, ABD’nin “çarpışmadan kaçınma eşiğini” tek taraflı olarak belirleme hakkına sahip olmadığını vurguladı.

ABD ile bu konu hakkında bir temas mekanizması kurmaya hazır olduklarına dikkat çeken sözcü, ABD’ye benzer bir olayın tekrarlanması için etkili tedbirler alması çağrısında bulundu.