Çin, yüz yüze görüşmede Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafıyla kapsamlı istişare ve değişime hazır olduğunu açıkladı.

Çin-ABD stratejik diyaloğu 18-19 Mart’ta ABD’nin Alaska eyaletinde yapılacak. Ancak ABD’li üst düzey yetkililer, Japonya ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ziyaretleri aracılığıyla Çin’e baskı yapmaya kalkıştı ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki son gelişmeler nedeniyle Çin’e yönelik yaptırımları genişletti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

Sözcü Zhao, ABD’nin son günlerde Çin’e karşı olumsuz yorumlar ve eylemlerde bulunduğunu hatırlatarak, bunun üst düzey stratejik diyalog arifesinde gerçekleşmesinin de düşündürücü olduğunu söyledi.

Zhao Lijian, Çin’in stratejik diyaloğa katılmayı kabul etmesinin, ABD ile ilişkilerini iyileştirme niyetini ve yapıcı tavrını gösterdiğine işaret etti. Çin’in ABD’de yapılacak görüşmede ilgili meselelere ilişkin tutumunu belirteceğine dikkat çeken Sözcü Zhao, ancak Çin’in ulusal güvenlik, egemenlik ve temel çıkarları konularında taviz vermesinin asla mümkün olmadığını ifade etti.

Çinli Sözcü Zhao Lijian, görüşmenin verimli geçip geçmeyeceğinin iki ülkenin ortak çabalarına bağlı olduğuna dikkat çekerek, ABD’nin “mikrofon diplomasisi” ile Çin’e karşı blok oluşturma ve siyasi baskı kurma girişimlerinin boşa çıkacağını belirtti.

Zhao Lijian, stratejik diyalogta ABD ile kapsamlı değişim yapmaya hazır olduklarına işaret ederek, ancak tek bir müzakere ile aradaki tüm sorunlara kökten çözüm getirmeyi de beklemediklerini açıkladı.