Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki stratejik diyaloğun zamanında yapıldığını, yararlı geçtiğini ve karşılıklı anlayışı derinleştirdiğini belirtti.

Hua Chunying, diyalog sırasında iki tarafın kendi iç ve dış politikaları, Çin-ABD ilişkileri ve iki tarafı da ilgilendiren önemli uluslararası ve bölgesel konularda samimi, derinlemesine, uzun zamanlı ve yapıcı iletişim kurduğunu ifade etti.

Hua Chunying, iki tarafın iki liderin telefon görüşmesi ruhuna bağlı kalarak diyalog temasını sürdürdüğünü ve yanlış anlaşılmalar, yanlış yargılamalar ve çatışmaları önlemek ve Çin-ABD ilişkilerini sağlıklı ve istikrarlı geliştirmek için fikir birliğine vardığını kaydetti. Hua Chunying, her iki tarafın bu üst düzey stratejik iletişimi sürdürmeyi umduğuna işaret etti.

Kendi egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarıyla ilgili konulara Çin’in sağlam tutumunu açıkladığını ve ABD’nin bu konuda daha net bir anlayışa sahip olduğuna inandıklarını dile getiren Hua Chunying, egemenlik ve toprak bütülüğünün önemli ilkeli meseleler olduğunu ve ABD’nin Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını savunma kararlılığını ve Çin halkının ulusal onuru ve meşru haklarını koruma iradesini küçümsememesi gerektiğine dikkat çekti.

Hua Chunying, ABD’nin Taiwan konusunda Tek Çin ilkesine bağlı kaldığını yinelediğini ifade etti.

Hua Chunying, iki tarafın iklim değişikliği konusunda diyalog iş birliğini güçlendireceğini ve Çin-ABD İklim Değişikliği Ortak Çalışma Grubu’nu kuracağını kabul ettiğini ve iki tarafın diplomatları ve konsolosluk personelinin aşıları için karşılıklı düzenlemeleri ele aldığını sözlerine ekledi.

Hua Chunying, iki tarafın ekonomi ve ticaret, iki ordu, beşeri kültür, sağlık, siber güvenlik, iklim değişikliği, İran nükleer sorunu, Afganistan, Kore Yarımadası ve Myanmar gibi bir dizi konuda iletişim ve eşgüdüm sürdürmeye hazır olduklarını dile getirdi.

BEYAZ SARAY: GENİŞ KONULARDA ÇİN İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYA HAZIRIZ

Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, Çin ile geniş konularda doğrudan diyaloğu güçlendirmek istediklerini kaydetti.

Jen Psaki, dün düzenlenen günlük basın brifinginde, Çin-ABD üst düzey stratejik diyaloğunun Çin ve ABD arasında somut bir toplantı olduğunu ve Hong Kong, Taiwan, insan hakları ve ABD’nin ilgi gördüğü ekonomi ve fikri mülkiyet konularını içerdiğini belirtti.

Jen Psaki, müttefikleriyle iş birliği yapmaya ve Amerikan halkının çıkarlarına uygun olan konularda Çin ile iş birliği yapmaya devam edeceklerini belirtti.