Çin’in yeni Washington Büyükelçisi Qin Gang, “Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinin hâlihazırda açık olan kapısı kapanamaz ve kapanmamalı. Bu, çağın ana eğilimi ve insanların ortak arzusu.” dedi.

Qin Gang, dün Washington’da basına verdiği demeçte, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Dr. Henry Kissinger’in 1971 yılında Çin’e yaptığı gizli ziyaretle Çin ile ABD arasındaki resmî temasların kapısını açtığını hatırlatarak, Kissinger’in Soğuk Savaş döneminde Çin’e gelmek için gizli yöntemlere başvurmak zorunda kaldığına dikkat çekti.

Qin, “50 yıl sonra, Çin’in 11. Washington Büyükelçisi olarak ben ise ABD’ye açıkça seyahat edebilir, doğrudan ulaşabilirim. Hâlihazırda açık olan Çin-ABD ilişkilerinin kapısının bir daha kapanmayacağına inanıyorum. Bu, çağın ana eğilimi ve insanların ortak arzusu.” ifadelerini kullandı.

Günümüzde dünya üzerinde büyük değişimler yaşandığına işaret eden Qin Gang, Çin ve ABD’nin farklı tarih, kültür, toplumsal sistem ve kalkınma aşamalarına sahip iki büyük ülke olarak, birbirini tanımak ve birbiriyle geçinmek üzere yeni bir yol arayışında olduğunu kaydetti.

Kritik bir dönemden geçen ilişkilerin önünde hem birçok zorluk ve tehdit hem de dev bir potansiyel ve büyük fırsatlar bulunduğunun altını çizen Qin, sağlıklı ve istikrarlı ikili ilişkilerin, her iki ülke halkının ve uluslararası toplumun beklentilerine uyduğunu dile getirdi.

Qin Gang, ABD’deki tüm kesimlerle iletişim ve işbirliği köprüleri kurarak ikili ilişkilerin temellerini koruyacağını, iki halkın ortak çıkarlarını savunacağını da belirtti.

Qin, “Çin-ABD ilişkilerinin yeniden yoluna girmesini hızlandırarak, karşılıklı saygı, eşitlik, kazan-kazan işbirliği ve barış içinde bir arada yaşama ilkelerini gerçeğe dönüştürmeye çalışacağım.” dedi.

Qin Gang, ayrıca ABD’nin bir an önce pandemiye karşı zafer kazanmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi.

55 yaşındaki Qin Gang, 2018 yılından bu yana Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.