Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çifte standardı terk ederek insan haklarını etkili bir şekilde geliştirmek ve korumak için önlemler alması gerektiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler’de (BM) 23 insan hakları uzmanı, 26 Şubat’ta yayımladığı ortak bildiride, ABD’deki polislerin şiddet kullanma durumunu ve bu ülkedeki sistemik ırkçılığı ele alması, kolluk kuvvetlerinde aşırı güç kullanımının cezadan kaçamayacağından emin olmak için önlemler alması gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler insan hakları uzmanlarının ABD polis makamlarının aşırı güç kullanımına ilişkin endişelerine değinen sözcü, bugün Beijing’de yaptığı konuşmada, “Irkı, rengi, cinsiyeti, milliyeti ne olursa olsun dünyadaki her insana saygı duyulmalı ve değer verilmeli ve insan hakları korunmalıdır.” dedi.

Sözcü, ABD’nin kendi ırkçılık ve kolluk kuvvetlerinin şiddet uygulama davranışını ele alarak etkili önlemler alması arzusunu dile getirdi.

Geçtiğimiz bir yılda, medyada ABD kolluk kuvvetlerinin şiddet uyguladığına dair haberler sıklıkla yer aldı. ABD’nin “Polis Şiddet Haritası” web sitesinden alınan verilere göre, Ocak-Kasım 2020 arasında ABD’de kolluk kuvvetleri personelinin yol açtığı ölümünün olmadığı sadece 17 gün yaşandı.

Washington Post anket verilerine göre, 2020 yılında ABD’de yaklaşık 1000 kişi kolluk kuvvetleri tarafından vurularak öldürüldü ve her gün ortalama 3 kişi kolluk kuvvetleri tarafından öldürüldü.

Sözcü Wang, bunun arkasındaki sorunlar üzerinde düşünülmeye değer olunduğunu işaret etti.