Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, bugün Beijing’de çevrim içi olarak 12. Çin-ABD Sanayi ve Ticaret Liderleri ile Eski Üst Düzey Yetkililer Diyaloğu’na katıldı.

Çin- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinin dünyanın refahını ve istikrarını ilgilendirdiğine işaret eden Wang Qishan, iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin kurulmasından bu yan, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesinin tamamlayıcı özelliğe sahip olduğunu kaydetti.

Wang, “Dr. Henry Kissinger’ın Çin ziyaretinden bu yana geçen 50 yıl içinde, bu kadar farklı sosyal sistem, değer yargıları ve kültürel geleneklere sahip iki büyük ülke, sürtüşme ve çatışmalar yaşamasına rağmen, aynı yönde ilerleyip el ele iş birliği geliştirmenin getirilerinden faydalandığını hatırlattı.

Tüm bunların iki ülke arasında iş birliğinin çatışmayı, ortak çıkarların fikir ayrılıklarını aştığını gösterdiğini kaydeden Wang, “Uzun vadede, Çin ve ABD arasında hem çelişkiler hem de ortak çıkarlar sürecek. Çatışmaya girmeme, karşılıklı saygı, iş birliği ve ortak kazancı gerçekleştirme ruhu sürdürerek iş birliğine odaklanma ve farklılıkları yönetme, Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişiminin anahtarıdır.” dedi.

ABD’li temsilciler, ABD-Çin ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişmesini sağlamak için bir sonraki aşamada iki tarafın birbirleriyle aynı yönde ilerleyip ikili iş birliği için en faydalı yöntemi bulması gerektiğini belirtti.

ABD’li temsilciler, ülkedeki sanayi ve ticaret çevresinin yeni ABD yönetimi ve Çin hükümeti arasında diyalog ve iletişimi ilerletmeye aktif çaba göstereceklerini dile getirdiler.