Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Küba’ya yönelik tek taraflı yaptırımlarını hemen kaldırması gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı dün Küba’da “hükümet karşıtı gösterilere katılan protestoculara yönelik baskıları” gerekçesiyle “Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası” kapsamında Küba Savunma Bakanı Alvaro Lopez Miera ile Küba İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel kuvvetler birimini yaptırım listesine aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Zhao, Çin’in Küba hükümeti ve halkının, toplumsal istikrarı korumak için harcadığı çabaları kararlılıkla desteklediğini kaydederek, herhangi bir ülkenin “özgürlük”, “demokrasi” ve “insan hakları” bahaneleriyle başka ülkelerin iç işlerine karışmasına, tek taraflı yaptırımlar uygulamasına veya diğer ülkelere baskı yapmasına karşı çıktıklarını vurguladı.

Sözcü Zhao, “Küba Dışişleri Bakanı Rodriguez’in de söylediği gibi Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında ele alınması gereken konu, geçen yıl ABD’de polis şiddetinden dolayı 1021 kişinin hayatını kaybetmesidir. ABD tarafı her seferinde yaptırım kozunu kullanıp başkalarının iç işlerine müdahale etmek ve çatışma yaratmak yerine önce kendi insan hakları sorunlarını görmeli.” diye konuştu.

Küba’nın salgınla mücadele ederken halkının sıkıntılarını da çözmek için çalıştığı kritik bir dönemde bulunduğuna dikkat çeken Zhao Lijian, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü’nün amaçlarına ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine göre Küba’ya yönelik tek taraflı yaptırımları hemen kaldırıp Küba ile ilişkilerini iyileştirmek, uluslararası ve bölgesel istikrara katkıda bulunmak için daha çok çaba göstermesi gerektiğini belirtti.