Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), hipersonik füze geliştirme amacı hakkında uluslararası toplumu aydınlatması gerektiğini açıkladı.

ABD, daha önce Çin’in hipersonik füze geliştirmesinden duyduğu endişeyi defalarca dile getirdi. Diğer yandan ABD Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, ABD ordusunun hipersonik silah denemesini başarıyla gerçekleştirdiği ve gelecek yıl 1 Ekim’de hipersonik füze denemesi yapılacağı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü Wang, “ABD dünyada hipersonik füze geliştiren ilk ülkedir ve bugün de bu teknolojiyi geliştirmeye devam etmekte, hatta yaygınlaştırmaya da kalkışmakta. ABD, milyarlarca dolar harcayarak nükleer silah kapasitesini yükseltmeye çalışıyor.” dedi.

ABD’nin, Çin’in olağan uzay aracı denemelerinden endişe duyduğunu pek çok kez anlatıp sözde “Çin tehdidi” iddiasını ortaya koyduğunu hatırlatan Wang Wenbin, “Peki, ABD hipersonik füze geliştirmekteki amacı konusunda uluslararası toplumu aydınlatabilir mi? Diğer ülkeler ABD’yi neden endişelendiriyor? Uluslararası toplumun da ABD’nin girişimlerinden endişe duymak için yeterli sebebi yok mu?” sorularını sordu.

Wang Wenbin, ABD’nin diğer ülkelerin savunma kapasitelerini geliştirme hakkına saygı göstermesi ve kendi askeri gücünü artırırken Çin tehdidi iddiasını ileri sürmemesi gerektiğini söyledi.