Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kendi ülkesindeki insan hakları durumunu iyileştirmek için somut önlemler alması gerektiğini vurguladı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, kısa süre önce “Uygur hak savunucuları” ile bir araya geldi. İki taraf, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “insan hakları sorunlarını” ele aldı.

Buna değinen Sözcü, bugünkü olağan basın toplantısında, “günümüzde Xinjiang’da toplumsal güvenlik ve istikrar korunmaktadır, bölgesel kalkınma sürüyor, halklar huzur içinde yaşıyor. Bölgedeki tüm etnik gruplardan halk kendini geliştirme hakkına tam olarak sahiptir, etnik azınlıkların dilleri, geleneksel kültürleri, örf ve adetleri iyi korunmakta ve aktarılmaktadır. Son 60 yılda, Xinjiang’daki ekonomik hacim 200 kattan fazla arttı, kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) yaklaşık 40 kat arttı ve ortalama yaşam süresi 30 yıldan 72 yıla çıktı.” dedi.

Pelosi’nin bahsettiği sözde “Uygur hak savunucuları”nın aslında “Doğu Türkistan”dan Çin karşıtı bölücü güçleri olduğuna dikkat çeken Sözcü Wang, ABD’nin Çin’in insan haklarını koruma ve Xinjiang halkının istihdamını teşvik etme yönündeki muazzam çabalarını görmezden gelerek sözde insan hakları meselesi bahanesiyle Çin’in Xinjiang politikasına saldırması ve Çin’in içişlerine müdahale etmesine kararlılıkla karşı çıktıklarını dile getirdi.

Sözcü, “ABD’nin yapması gereken, ülkesinde uzun süredir çözülemeyen ırk ayrımcılığı ve şiddet saçan polis memurları gibi sorunlarla yüzleşmek ve ülkedeki insan hakları durumunu iyileştirmek için somut önlemler almaktır.” ifadesini kullandı.