Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) salgınla mücadeleye bilimsel bir tavırla yaklaşması gerektiği belirtildi. Dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’in Covid-19 Komisyonu Başkanı Jeffrey Sachs, dünyanın salgın karşısında gerekli tedbirleri alamamasının sebeplerinden birinin ABD’nin küresel bir çözüm bulunması konusunda Çin’le iş birliği yapmayı reddetmesi olduğunu söyledi.

Çin’in pandemiyle mücadelede başarılar kazandığına işaret eden Sachs, diğer ülkelerin bunu örnek alması, ABD’nin de Çin’le iş birliği yapması gerektiğini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugünkü basın toplantısında, Sachs’in açıklamasını değerlendirdi.

Çin’in salgının başında atığı adımlarla dünyaya salgınla mücadelede zaman kazandırdığını söyleyen sözcü, Çin’den ve Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ)  uzmanların hazırladığı ortak raporun, ilgili çalışmaların sürdürülmesi için sağlam bir temel oluşturduğunu belirtti.

Salgınla mücadelede ve virüsün kaynağının araştırılmasında tüm ülkelerin dayanışma içinde iş birliği yapmasına ve bilimsel bir ruha ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Çinli sözcü, ABD’li bazı kişilerin ise konuyu siyasileştirerek salgınla mücadeledeki başarısızlıklarının sorumluluğunu başkalarına atmaya çalıştığını dile getirdi.

Söz konusu sorumsuzca davranışın Amerikan halkının büyük bedeller ödemesine neden olmanın yanı sıra, uluslararası iş birliğinin önündeki en büyük engel hâline geldiğini vurgulayan sözcü, “ABD, uluslararası toplumdaki objektif ve makul seslere kulak vererek, direniş yerine dayanışma içinde sorumluklarını üstlenmeli, siyasi amaçlarını terk ederek sorunu bilimsel bir tavırla çözmeli.” dedi.