Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Alaska eyaletinde düzenlenen iki günlük Çin-ABD stratejik diyaloğu sona erdi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Çalışma Komitesi Genel İşler Ofisi Başkanı Yang Jiechi ile Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi müzakereden sonra basın karşısına geçti.

Yang Jiechi, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Başkan Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile yaptıkları görüşmeyi “açık, yapıcı ve faydalı” olarak değerlendirip, ancak iki tarafın bazı konularda hâlâ önemli farklılıklarının da bulunduğunu belirtti.

Yang, Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınmasını kararlılıkla korumaya devam edeceğini ve ülkesinin kalkınmasının durdurulamayacağını vurguladı.

Stratejik diyaloğun, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Biden’in telefon görüşmesinde ulaştığı fikir birliğini yerine getirmek için düzenlendiğini söyleyen Yang Jiechi, “İki tarafın her alanda iletişimi, koordinasyonu ve temasları yoğunlaştırmasını istiyoruz. İkili ilişkilerin çatışmama, karşılıklı saygı ve kazan-kazan ilkeleri temelinde sağlıklı ve istikrarlı geliştirilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in stratejik diyaloğu samimiyetle sürdürmek istediğini belirterek, diyaloğun karşılıklı saygı temelinde gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Bakan Wang, diyaloğun çatışmadan daha iyi olduğunu ve karşılıklı endişelerin diyalog yoluyla giderilebileceğini vurguladı.

Egemenlik ve toprak bütünlüğünün büyük meseleler olduğuna işaret eden Wang Yi, ABD’nin Çin’in ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını savunma kararlılığını ve Çin halkının milli onuru ile meşru hak ve çıkarlarını koruma iradesini küçümsememesi gerektiğini söyledi.

ABD’nin iki ülkenin çekirdek çıkarları ve temel endişelerine saygı gösterip Çin ile aynı yönde adım atarak ikili ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmasını ümit ettiklerini dile getiren Wang Yi, “ABD ile diyalog kapımız her zaman açıktır” diye konuştu.