Çin’in Washington Büyükelçiliği Basın Sözcüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Çin ile ilişkilerine ve Taiwan Boğazı’nda barışa zarar vermemek için Taiwan’daki ayrılıkçılara yanlış sinyal göndermemesi gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Doğu Asya Bürosu yetkilisi kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin’in Taiwan’ın Birleşmiş Milletler’in (BM) faaliyetlerine katılmasını engellemek için BM Genel Kurulu’nun 2758 sayılı kararını kötüye kullandığını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çin’in Washington Büyükelçiliği Basın Sözcüsü, ABD’li yetkilinin açıklamasının gerçek dışı olduğunu, Tek Çin ilkesiyle örtüşmediğini, uluslararası yasalar ile uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ihlal ettiğini ve esasen Taiwan’ın bağımsızlığını destekleme amacı taşıdığını vurguladı.

Bu konuda ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduklarını bildiren Sözcü, “İlk olarak şunu vurgulamak istiyorum: ‘Tek Çin’ ilkesi uluslararası toplumca kabul edildi ve bu, bir dizi uluslararası sözleşmede de belirtildi. İkinci olarak, BM egemen ülkeler tarafından kurulan uluslararası bir örgüttür. Taiwan Çin’in ayrılamaz bir parçası olarak BM’ye üye olma hakkına sahip değildir. Üçüncü olarak, ABD Tek Çin ilkesinde ısrar ettiğini belirtmesine rağmen, Taiwan’la ilişkilerini geliştirme, Taiwan’ın uluslararası işlere katılmasını teşvik etme ve Taiwan’daki ayrılıkçılara destek verme girişimlerinde bulunuyor. Bu, ABD’nin Taiwan aracılığıyla Çin’in gelişmesini engellemeye çalıştığını gösteriyor. ABD’nin Çin ile ilişkilerine ve Taiwan Boğazı’ndaki barışa zarar vermemek için Taiwan’daki ayrılıkçılara yanlış sinyal göndermemesi gerekir.” ifadelerini kullandı.