Çin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) insan hakları ve demokrasi konularında güvenilirliğinin kalmadığını, ABD tarzı demokrasinin çok önce iflas ettiğini açıkladı.

ABD lideri dün bir açıklama yaparak, aralarında Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin de bulunduğu birçok bölge ve ülkeyi insan hakları ve demokrasi ihlalleriyle suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

Wang Wenbin, ABD tarafının insan hakları ve demokrasi kisvesi altında Hong Kong’un imajını karalamasına, Hong Kong’un hukuka bağlı yönetimi ve kalkınmasını sekteye uğratmaya kalkışmasına kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

ABD’nin Hong Kong sakinlerine zulmeden ve kamu tesislerine zarar veren suçluların eylemlerini “güzel manzara” olarak nitelendirirken, Hong Kong yerel yönetiminin yasalar doğrultusunda toplumun asayişini korumasını insan hakları ihlali olarak gördüğünü hatırlatan Çinli Sözcü, bunun ABD tarzı tipik bir çifte standart uygulaması olduğunu ve ABD’nin insan hakları ve demokrasi konularındaki iki yüzlülüğünü gösterdiğini kaydetti.

Wang Wenbin, ABD’nin insan hakları ve demokrasi kisvesi altında Irak, Suriye ve Afganistan gibi bazı ülkelerin iç işlerine karışmaya kalkışırken, bölgesel ve küresel güvenliği de sabote ettiğine işaret etti.

ABD’nin kendi demokratik değerlerini diğer ülkelere dayatmasının, dünyaya istikrar ve refah yerine çalkantı ve felaketler getirdiğini gösteren çok sayıda kanıtın bulunduğunu söyleyen sözcü, Washington’un insan hakları ve demokrasi konularında güvenilirliğini kaybettiğini, ABD tarzı demokrasinin de çok önce iflas ettiğini belirtti.