Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Amerikan tarzı demokrasi “ağır hasta” ve “delik deşik” olarak nitelendirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin İnsan Hakları Araştırma Derneği’nin dün yayımladığı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarzı demokrasinin yetersizlik ve eksikliklerine dair raporu değerlendirdi.

Sözcü, bugün başkent Beijing’de yaptığı açıklamada, Amerikan tarzı demokrasinin “ağır hasta” ve “delik deşik” olduğunu belirterek, demokrasi yargıcı olmakla övünen ABD’nin demokrasiden bahsetme hakkına sahip olmadığını kaydetti.

Zhao Lijian, ABD tarzı demokraside sadece şekle odaklanıldığını, ancak demokrasinin tüm süreçlerinde herkesin eşitliğinin garanti altına alınmadığını belirtti. ABD tarzı demokrasinin çifte standartlı ve ikiyüzlü olduğuna dikkat çeken Çinli sözcü, bu tür sözde demokrasinin büyük insani trajedilere yol açtığını kaydetti.

Sözcü Zhao Lijian, “Dünyadaki diğer ülkelerin halkları kendi koşullarına uygun demokratik gelişme yolunu seçme hakkına sahip. Bu engellenemez bir tarihî eğilim. ABD tarzındaki demokraside birçok eksiklik ve maraz görülüyor. ABD, demokrasi kisvesi altında demokrasiye karşı girişimlerde bulunuyor. Bu girişimlere her geçen gün daha fazla ülke karşı çıkacak.” diye konuştu.