Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) SpaceX firmasının fırlattığı Starlink uydusunun Temmuz ve Ekim aylarında iki kere Çin’in uzay istasyonuna yaklaştığını bildirdi.

Bugün düzenlenen basın toplantısında Çin’in Viyana’daki Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası örgütler nezdindeki heyetinin 3 Aralık’ta BM Genel Sekreteri’ne Starlink uydusunun bu yıl iki kere Çin’in uzay istasyonuna yaklaşması ve istasyonda çalışan Çinli taykonotların can güvenliği ve sağlığına tehdit oluşturmasıyla ilgili bir nota gönderdiği haberi Çin tarafından doğrulanması istendi.

Bu haberi doğrulayan sözcü, söz konusu dönemlerde Çinli taykonotların uzay istasyonunda görev yaptığını hatırlatarak, Çinli taykonotların güvenlik nedeniyle acil koruma tedbirleri aldıklarına değindi.

1967 yılında imzalanan Dış Uzay Anlaşması’nın uzay alanındaki uluslararası hukukun temeli olarak tanındığına dikkat çeken sözcü, anlaşmaya göre taykonotların insanoğlunun dış uzaya gönderdiği elçiler olarak görülmesi ve bütün ülkelerin taykonotların güvenliğine saygı göstermesi ve güvenliğini koruması gerektiğini dile getirdi. Sözcü, bunun yanı sıra uzayda taykonotların can güvenliği veya sağlığına tehdit oluşturabilecek bütün olayların BM Genel Sekreteri’ne bildirilmesi gerekirken, her ülkenin kendisine ait firmaların dış uzaydaki faaliyetlerinden sorumlu olduğunu belirtti. Anlaşma doğrultusunda sorumluluğunu yerine getirmek üzere Çin tarafının söz konusu olayları BM’ye bildirdiğini kaydeden sözcü, dış uzay sorumluluğunun üstlenilmesi gerektiğini söyleyen ABD’nin anlaşmayı görmezden gelerek taykonotların can güvenliğini tehdit eden girişimlerinin çifte standartlı bir yaklaşım olduğunu vurguladı.