Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği’nin (AB)’nin Litvanya’nın diplomatik hatalarına gözlerini kapayarak, bu ülkeye destek vermesinin adaleti ihlal eden eylemler olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün başkent Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, ABD’li ve AB’li yetkililerin Litvanya konusunda yaptıkları görüşmeyi değerlendirdi.

Litvanya’nın Çin’in Taiwan adasına ilişkin meselelerde ciddi hatalara imza attığına dikkat çeken sözcü, Litvanya’nın hatalarını kabul etmek yerine yalanlar uydurarak kendi sorumluluğunu Çin’e atmaya, Çin’i asılsız şekilde karalamaya kalkıştığını kaydetti.

Zhao, ABD ve AB’nin Litvanya’ya destek vermek, Çin’i mesnetsizce eleştirmek ve adaleti çiğnemek yerine Litvanya’nın hatalarını kabul ederek bu ülkeyi yanlışlarını düzeltmeye ikna etmeleri gerektiğini vurguladı.

Çinli sözcü, ABD’nin tek taraflı hegemonyacılık ve zorlayıcılığı en çok kullanan ülke olduğunu hatırlatarak, AB’nin doğru ile yanlışın ayırdına vararak ABD’nin yanında saf tutmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Basına yansıyan haberlere göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Taraflar, görüşmede Çin ile yaşadığı anlaşmazlık karşısında Litvanya ile dayanışma içinde olmayı sürdüreceklerini belirtti.