Çin’in Tokyo Büyükelçiliği Sözcüsü, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya’nın Çin’e ilişkin meseleleri kışkırtmayı, Çin’i karalamayı ve Çin’in çıkarlarını zedelemeyi derhal durdurması gerektiğini açıkladı.

Japonya ve ABD dışişleri ve savunma bakanları, bugün çevrim içi olarak düzenlenen “2+2” zirvesinin ardından yayımladıkları ortak bildiride, Çin’in kurallara dayalı küresel düzene zarar verdiğini iddia etti. Bildiride, Diaoyu adalarının Japonya-ABD Güvenlik Anlaşması’nın 5. hükmünün kapsamına girdiği savunulurken, Çin’in Taiwan Adası, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi ile Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi’ne ilişkin konulara da değinildi.

Çin’in Tokyo Büyükelçiliği Sözcüsü, düzenlenen basın toplantısında, ortak bildiriyle Çin’e ilişkin meselelerin art niyetli şekilde manipüle edildiğine ve Çin’in iç işlerine açıkça müdahale edildiğine dikkat çekerek, bu girişimlerin uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını ciddi şekilde ihlal ettiğini söyledi. Sözcü, Çin’in bu girişimlere kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.

Japonya ve ABD’nin sözde “kurallarının” sadece bu iki ülke için geçerli olduğuna işaret eden sözcü, söz konusu “kuralların” merkezinde Birleşmiş Milletler’in  (BM) bulunduğu temel uluslararası kurallar olmadığını belirtti.

Taiwan, Xinjiang ve Hong Kong ile ilgili konuların Çin’in iç işi olduğunun altını çizen sözcü, Çin’in dış güçlerin müdahalesine asla izin vermeyeceğini ve gerekli olduğunda karşılık vereceğini söyledi.

Bazı ülkelerin insan hakları karnesinin son derece kötü, demokratik sistemlerinin de sorunlarla dolu olmasına rağmen, insan hakları ve demokrasi kisvesi altında Çin ile ilgili meseleleri provoke ettiklerini dile getiren sözcü, bu ülkelerin hedeflerine ulaşamayacaklarını ifade etti.

Çinli sözcü, Diaoyu Adaları ve ona bağlı adacıkların Çin toprağı olduğu gerçeğinin değiştirilemeyeceğini vurguladı.