Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Afganistan sorunu üzerinde “Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya+” müzakerelerinin yapılacağını açıkladı.

Sözcü bugün düzenlenen basın toplantısında 30-31 Mart günlerinde Çin’in Anhui eyaletinde düzenlenecek Afganistan’a Komşu Ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında “Çin, ABD ve Rusya+” müzakerelerinin yapılacağını söyledi.

Sözcü, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Afganistan sorunundan sorumlu özel elçisi Yue Xiaoyong’un başkanlığındaki toplantıya Çin’in yanı sıra ABD, Rusya ve Pakistan’ın özel elçilerinin de katılacağına işaret etti. Sözcü, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin özel elçilerle bir araya geleceğini kaydetti.

Çin, ABD, Rusya ve Pakistan’ın Afganistan sorunu üzerinde önemli etkilere sahip ülkeler olduğunu hatırlatan sözcü, söz konusu müzakereler ve Afganistan’a Komşu Ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın beraber yapılarak, tarafların Afganistan sorunu konusundaki fikir birliğinin pekiştirilmesini beklediklerini dile getirdi. Sözcü, müzakerelerin bölgedeki ülkelerle uluslararası toplumun Afganistan’ın barış içinde yeniden yapılanmasına olan desteklerini artırması ve Afganistan’ın barış, istikrar ve gelişime en kısa süre içinde kavuşmasına yardımcı olmasını istediklerini belirtti.