Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) “küçük bir çember” oluşturmaması ve farklı çıkar gruplarının birbirine karşı çıktığı “yeni bir soğuk savaş” ortamı yaratmaması gerektiğini belirtti.

Tan, sıfır toplamlı oyunun yalnızca daha fazla bölünme, yüzleşme ve kaos yaratacağını dile getirdi.

Gazetecilerin sözde “Hint-Pasifik Stratejisi”yle ilgili sorularını yanıtlayan Tan, bugünkü olağan basın toplantısında, kişisel çıkar ve tek taraflı mutlak güvenlik arayışının sadece başkalarına zarar vereceğine ve insanların gönlünü kazanamayacağına inandıklarını yineledi.

Tan, “Herhangi bir strateji, barışçıl gelişme eğilimine aykırı olmamalı ve kasıtlı olarak çatışmaları abartmamalıdır. Askeri varlığı güçlendirme ve askeri rekabeti vurgulama stratejisi sadece bölgesel gerilimleri artırıp dünya barışını ve istikrarını tehlikeye atacaktır. Hiçbir strateji bölgedeki ülkeler ve halkların refahına zarar vermemeli ve bölgedeki ülkeleri tehlikeye sürüklememelidir.” dedi.

ABD yönetiminin Çin’e karşı daha fazla savunmayla ilgili sıcak hat oluşturma niyetinde olduğu bildiriliyor.

Buna değinen sözcü Tan, uzun zamandan beri, iki ülkenin ordularının savunma bakanlıklarının doğrudan telefon görüşmesi dâhil olmak üzere her zaman çok kanallı iletişimi sürdürdüğünü hatırlatarak her sıcak hattın güveni artırma, şüpheleri giderme, krizleri yönetme ve çatışmaları önlemeyi amaçlaması gerektiğini dile getirdi.

Tan, “ABD’nin bir yandan sıcak hattı artıracağını iddia ederken, diğer yandan Asya-Pasifik bölgesinde asker konuşlandırarak sık sık Çin’e yakından casusluk uyguladı, hatta askeri gemi ve uçaklarını kasten Çin tarafına tehlikeli bir şekilde yanaştırdı. ABD, Çin’le aynı yönde hareket edip anlaşmazlıkları uygun şekilde kontrol altına almalı ve iki ordu arasındaki ilişkilerin sağlıklı gelişmesini sağlamalıdır.” dedi.

Öte yandan ABD basınında çıkan haberlere göre, ABD Uzay Kuvvetleri Komutanı kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin ve Rusya’nın ABD uydularını felç edebilecek veya yok edebilecek silahlar geliştirdiğini belirterek, Çin’in dış uzay alanındaki yeteneğinin ABD’ye ciddi tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Çin’in bu konudaki yorumunu dile getiren sözcü Tan Kefei, bu söylemin aslında uzay silahlarını genişletmek ve mutlak üstünlük aramak için bahane yaratmayı amaçladığını kaydederek, “Aslında, dış uzayı bir ‘savaş bölgesi’ olarak tanımlayan ABD’dir.” diye konuştu.

Çin’in dış uzaydaki silahlanma yarışına hep karşı çıkarak dış uzayın barışçıl kullanımını hedeflediğine dikkat çeken Tan, yıllar boyunca Çin’in uzayda bir silahlanma yarışını önlemeyi amaçlayan uluslararası bir yasal belgenin oluşturulması için her zaman Rusya gibi ülkelerle birlikte çaba gösterdiğini kaydetti.

Tan, ABD’nin büyük ülke olmanın sorumluluğunu üstlenerek somut eylemlerle dış uzayın kalıcı barış ve huzurunu koruması arzusunu dile getirdi.